Dovolená na Novém Zélandu

Kdo by se nechtěl podívat na Nový Zéland? Jenže naplánovat si cestu, tak abyste viděli to nejzajímavější a nelitovali později, že jste o něco přišli, je trochu oříšek. Dovolená na Novém Zélandu by se proto měla alespoň zhruba naplánovat.

Jak se plánuje dovolená na Novém Zélandu?

Zájezdy od cestovní agentury

S cestovkou se nemusíte stresovat, že vám něco unikne. Budete mít zajištěné ubytování, stravu i dopravu na všechna slavná turistická místa. V Česku existuje hodně cestovních agentur, které nabízejí poznávací zájezdy za různou cenu. Dovolená na Novém Zélandu pak přijde na takových 100 000 Kč. Výhodné je počkat na last minute zájezdy.

Cestování na vlastní pěst

Pokud se chcete na Nový Zéland vypravit sami, může vás to vyjít mnohem laciněji. Vyhlídněte si levné letenky na Nový Zéland a zvolte si ubytování, které se vejde do vašeho rozpočtu.

Navštívíte pouze památky a místa, která vás skutečně zajímají. Všechno si ale musíte zařídit sami. Pokud nemáte problémy s angličtinou, nebude to zase tak obtížné. Například stránka https://www.newzealand.com/ie/ obsahuje mnoho užitečných informací.

Pojďme se podívat, co všechno vám může dovolená na Novém Zélandu nabídnout. Přílet je nejčastěji organizován do hlavního města Aucklad. Severní a Jižní ostrov je propojen trajektem, snadno tak přejedete i pronajatým autem.

Co zažít na Novém Zélandu?

Na Novém Zélandu se dá podnikat tolik věcí, že je těžké udělat nějaký výčet. Outdoorové aktivity a adrenalinové sporty jsou důvodem, proč je dovolená na Novém Zélandu tak oblíbená. Turisty sem ale láká i maorská kultura a milí lidé.

Pěší pochody přírodou

Nejlépe poznáte Nový Zéland, když ho projdete po svých. Turistické stezky jsou skvěle udržované. Ubytovat se lze v horských chatách. Nejznámější túry jsou kolem sopky Tongariro, jezera Waikaremoana nebo po pobřeží Abela Tasmana. Výpravy na ledovce a prozkoumávání ledových jeskyní ale také stojí za to.

Nezapomeňte na potřebné vybavení na Nový Zéland.

Návštěva míst z Pána prstenů

Snad nejznámější spojení, které se nám v souvislosti s Novým Zélandem spojí je Pán prstenů. Právě tuto zemi si filmaři zvolili pro natáčení epického putování Společenstva prstenu přes Středozemi. Nejpopulárnější místo spojené s filmem je Hobbiton, tedy Hobitín. Leží ve vesnici Matamata. Areál obsahuje repliky filmových míst, jako je třeba Bilbovo obydlí Dno Pytle.

Bungeejumping

Novozélanďané skákání do hloubky s lanem přivázaným kolem těla milují. Nejdelší skok můžete provést do hloubky 132 metrů z Nevis Bungy.

Zahlédnutí ptáka kiwi

Ačkoliv je nelétavý pták kiwi symbolem Nového Zélandu, dá práci a trpělivost ho ve volné přírodě spatřit. Je velmi plachý a je aktivní hlavně v noci. Nejpravděpodobněji ho uvidíte v záchranných stanicích.

Plavba po fjordu Milford Sound

Milford Sound je někdy považováno za nejkrásnější místo Nového Zélandu. Leží v národním parku Fiordland. Můžete ho projet na lodi, kajaku nebo se v něm potápět.

Pozorování hvězd

Díky řídkému osídlení není Nový Zéland znečištěn světelným smogem, takže v noci je pořádná tma. Zejména Jižní ostrov je jako stvořený k pozorování souhvězdí jižní polokoule. Lze zde také pozorovat polární záři.

Turistické cíle

Novozélandská města

Hlavním městem je Wellington. Nachází se v něm mnoho památek. Za návštěvu stojí zejména Muzeum Nového Zélandu, kde je popsaná nejen jeho historie ale i geografie a to velmi poutavým způsobem. Pěkná je i botanická zahrada. Wellington je přístav na Severním Ostrově. Stačí, zde nasednou na trajekt směr Picton a dostanete se na ostrov Jižní.

Auckland je podle mnohých nejzajímavějším městem Nového Zélandu. Rozhodně je největší a nejdražší. Leží mnoha malých vyhaslých sopkách, takže má zajímavý kopcovitý terén. Dominantu tvoří nejvyšší věž jižní polokoule Sky Tower.

Rotorua leží u stejnojmenného jezera, v oblasti, která je proslulá geotermální aktivitou. Najdete tu bublající bahno, kouř stoupající ze země a gejzíry.  Můžete se tady smočit v proslulých lázních.

Jižnímu ostrovu vévodí město Christchurch. Bohužel leží v tektonicky aktivní oblasti a v roce 2011 jej zničilo zemětřesení. Přesto má pěkné historické centrum.

Mezi vysokými horami se nachází město Queenstown. Můžete z něj vyrazit rovnou na túru do přírody. Najdete tady vysutou lanovou dráhu, na jejímž vršku vás čekají překrásné výhledy.

Národní parky

Dovolená na Novém Zélandu by měla být především o poznávání přírodních krás. Čtrnáct národních parků pokrývá zhruba třetinu novozélandského území. Spravuje je Department of Conservation. Na webových stránkách tohoto úřadu najdete tipy a zajímavosti k jednotlivým parkům: https://www.doc.govt.nz/

Severní ostrov má národní park Tongariro, který byl založen jako první. Pro Maory má speciální význam, protože se zde nachází jejich posvátná místa. Tvoří jej spousta činný sopek.

Jeden z nejsnáze dostupných parků je Egmont na západním pobřeží Severního ostrova. Nad ním se tyčí sopka Taranaki.

Abel Tasman je nejmenším národním parkem. Je umístěn na severu Jižního ostrova a můžete jej navštívit kdykoliv v roce. Tvoří jej pláže se zlatými písky.

V národním park Fiordland můžete navštívit fjordy, jezera i ledovcová údolí. Pokud máte skvělou fyzičku a lezecké zkušenosti, můžete se pokusit vyšplhat na horu Mitre Peak, jednu z nejslavnějších hor Nového Zélandu.

Přírodní památky a zajímavosti

Na Novém Zélandu naleznete krásná jezera. To nejznámější je asi jezero Taupo, vytvořené obrovským sopečným kráterem. Je známé pro lov pstruhů.

V blízkosti Taupa se na řece Waikato nalétají vodopády Huka Falls, S průtokem 220 000 litrů za sekundu můžete skutečně obdivovat sílu vody.

Jezero Wakatipu připomíná jezero Loch Ness a skutečně ho mělo například ve filmu The Water Horse představovat.

Nejvíce navštěvovanými ledovci jsou Fox Glacier a Franz Josef na západě Jižního ostrova. Bohužel jsou o 2,5 kilometru kratší, než byly před sto lety. Pokud se chcete projít jen po okraji, jde o snadný výlet, na delší výpravy po ledovém povrchu je dobré si najmout průvodce.

Suvenýry

Když už jste tak daleko, budou vaši blízcí chtít alespoň poslat pohled nebo malý dárek z cest. Oblíbeným suvenýrem jsou tradiční šperky. Vyrábějí se z mušlí nebo z polodrahokamu jadeitu, který má zelenou barvu. Velmi ceněné jsou maorské řezbářské práce, které mají vysokou kvalitu.

Protože Nový Zéland je z velké části země ovcí, oblíbené jsou oblečení a výrobky z merino vlny.

Zkušenosti říkají, že nic tak lidi nepotěší jako věci, které se dají zkonzumovat. Jako malý dárek může sloužit čokoláda značky Whittaker´s. Vyrábí se v městě Porirua.

Manukový med je slavný po celém světě. Je čistě přírodní, z květů keře manuka, který roste právě jen na Novém Zélandu. Vyniká vysokou kvalitou a má prý i hojivé účinky.

Na Novém Zélandu se pěstuje víno, známé je zvláště Sauvignon Blanc.

Pokud máte mezi přáteli či příbuznými pivní nadšence, přineste jim novozélandské craft beer, pivo z malého místního pivovaru.

Kupte si taky něco pro sebe, co vám připomene, jak úžasná byla vaše dovolená na Novém Zélandu.