Queenstown

Turistické letovisko Queenstown byste neměli při svých toulkách po Novém Zélandu minout. Pokud vás už unavuje pouhé cestování z místa na místo, zastavte se tady a vyzkoušejte některý z adrenalinových sportů, které se dají ve městě a okolí provozovat. Garantujeme vám, že vaše dovolená v Queenstownu rozhodně nebude nudná.

Queenstown – Město dobrodružství

Queenstown leží na jihovýchodě Jižního ostrova. Jeho maorský název zní Tahuna, ten anglický získal na počet královny Viktorie. Rozkládá se na březích jezera Wakatipu a je obklopen horami Ben Lomond, Queenstown Hill, The Remarkables, Cecil Pea a Walter Peak.

Jde o malé město, má méně než 16 000 obyvatel, ale přesto je turistickým centrem světového významu. Většina lidí zde pracuje ve službách spojených s turismem nebo v poskytování ubytování.

Pozor: Nespleťte si město Queenstown se spolkovým státem Austrálie, který se jmenuje Queensland.

Kdy navštívit Queenstown?

Při plánování cesty do Queenstownu mějte na paměti, že Nový Zéland leží na jižní polokouli. Roční období jsou tady přesně obráceně než v České republice. Když je v Queenstownu jaro, vládne v Česku podzim a naopak.

Rozhodnutí, kdy se vydáte do Queenstownu, bude záviset na tom, co od návštěvy čekáte.

Nejlepší počasí je v létě, tedy od prosince do února, kdy teploty mohou stoupat nad 25 stupňů. V tomto období si můžete zkusit všechny aktivity, které Queenstown nabízí. Léto je navíc ideální k návštěvě místních vinných sklípků. Nejlépe je přijet zkraje sezóny, abyste se vyhnuli davům.

Jaro přináší do Queenstownu slunce a příjemné počasí. Není sice tak teplo, ale zase ušetříte, protože ceny na jaře nejsou tak vysoké. Naopak na podzim se jezdit nedoporučuje, protože počasí nejde předvídat, takže si nebudete moct užít adrenalinové sporty.

Queenstown je také známým místem pro lyžování. Od června do srpna se může projíždět na sjezdovkách, ale nejlepší je to v září, kdy už sezónní lyžaři svahy opustí, ale sníh se ještě drží. Nejezděte v červenci, když jsou školní prázdniny.

Jak se do Queenstown dostanete?

Queenstown je od Prahy vzdálen přes 18 000 kilometrů.  Dostat se tam tedy není jen tak. Letenky na Nový Zéland si sežeňte co nejvíce dopředu.

Časový posun mezi Českou republikou a Novým Zélandem je 10, 11 nebo 12 hodin, podle toho, jestli zrovna Česko nebo Nový Zéland přecházejí na zimní či letní čas. Počítejte proto, že po cestování budete velmi unavení.

Pravděpodobně nejprve doletíte do Aucklandu. Ten ale leží na Severním ostrově. Jak budete pokračovat dál, záleží na vašich plánech. Nejrychlejší je samozřejmě letět vnitrostátní linkou Auckland – Queenstown. Queenstown má mezinárodní letiště. Většina letů je však vnitrostátních. Můžete si také půjčit auto a než se dostanete do Queenstownu, pomalu prozkoumat oba ostrovy.

Co můžete dělat v Queenstownu?

Vydejte se kolem jezera Wakatipu

Jezero Wakatipu s délkou 80 kilometrů je nejdelším na Novém Zélandu. Oblíbená kratochvíle místních je uspořádat na jeho břehu piknik, nebo se kolem něj projíždět na kole.

Vyjeďte lanovkou Skyline na Bob´s Peak

Nejlepší výhled na město se vám naskytne na vrcholku kopce Bob´s Peak. Můžete po něm vystoupat po stezce Tiki Trail nebo vyjet lanovkou Skyline. Strmější lanovku na jižní polokouli nenajdete. Bohužel, jízdné je celkem drahé.

Navštivte místní restaurace

I když je Queenstown malé město, překvapí počtem kvalitních restaurací. Zejména ty asijské ani nebudete umět spočítat. Jsou tady ale i kavárny a bary. Jedním z nejoblíbenějších podniků je ale Fergburger, který prý vyrábí nejlepší burgery na světě.

Skočte bungeejumping

Kde jinde vyzkoušet tento adrenalinový sport než v místě, kde se poprvé začal komerčně provozovat? Možností kolem Queenstownu je spousta. Nejdelší skok Nevis Bungy je vzdálen od centra 45 minut a měří 134 metrů. Jezdí tam autobus.

Relaxujte v botanické zahradě

Queenstownské zahrady leží v samém centru města. Místní v nich rádi odpočívají. Poskytují krásný výhled na jezero nezastíněný žádnou budovou. Dá se v nich hrát frisbee golf.

Vystoupejte na Queenstown Hill

Kopec Queenstown Hill má 907 metrů. Po trase vede naučná stezka, která má představit minulost, přítomnost a budoucnost Queenstownu. Z vrcholku máte krásný výhled až na hory.

Zajímavosti v okolí Queenstownu

The Remarkables

Pohoří The Remarkables se zvedá na jihovýchodním břehu jezera Wakatipu. Je známé svým lyžařským areálem. Na své si zde přijdou začátečníci, vyznavači freestylu i snowboardu. Z Queenstownu se sem dostanete autem za 40 minut.

Skippers Canyon

Nádherná rokle Skippers Canyon láká turisty na divokou řeku a historiky ke zkoumání období, kdy na Novém Zélandu vypukla zlatá horečka. Zlatokopové se sem dříve sjížděli rýžovat zlato z řeky Shotover. Dnes je připomínají pozůstatky města Skippers Town.

Coronet Peak

Pokud vás láká lyžování na druhé straně světa, vypravte se na Coronet Peak, jedny z nejlepších sjezdovek Nového Zélandu. Z centra Queenstownu tam budete za půl hodiny.

Další zajímavá místa, která stojí za to navštívit:

  • Vinice v Gibbston Valley
  • Zlatokopecká osada Arrowtown
  • Výšlap na Mount Crichton
  • Místo z Pána prstenů Glenorchy
  • Jezero Hayes
  • Řeka Kawarau

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv výlet, bude se vám hodit mapa. Zkuste se podívat třeba na stránky města.