Pracovní a cestovní pojištění na Nový Zéland

Nikdy nevíte, jaké nepříjemnosti vás mohou daleko od domova potkat, zvlášť když se chystáte až na Nový Zéland. Před cestou je potřeba si nastudovat, jaké pracovní a cestovní pojištění na Nový Zéland byste si měli zařídit. V tomto článku naleznete na co si dát při sjednání pojištění pozor a srovnání, jaké pracovní a cestovní pojištění na Nový Zéland pojišťovny nabízí.

Jak funguje zdravotní pojištění na Novém Zélandu?

Úhrada léčebných výloh

Zdravotní péče je na Novém Zélandu hrazená státem pro novozélandské občany, cizince s trvalým pobytem a držitele víz, kteří mají povoleno na Novém Zélandu pracovat alespoň dva roky. Státní zdravotnická zařízení však nejsou dokonalá, proto si mnoho obyvatel zařizuje ještě soukromé zdravotní pojištění, díky kterému se snadněji dostanou ke kvalitní léčbě.

Většina Čechů, která jede na Nový Zéland na dovolenou nebo na working holiday, nebude splňovat podmínky pro státní zdravotní péči. Je proto dobré zajistit si před cestou pracovní a cestovní pojištění na Nový Zéland.

Úrazové pojištění – Accident Compensation Corporation (ACC)

Všichni, kdo se nachází na Novém Zélandu, mají automaticky úrazové pojištění. Pokrývá i pracovní úrazy, úrazy při sportu či úrazy při autonehodách. Nezáleží přitom, zda jste nehodu zavinili.

ACC bude hradit většinu výloh spojených s poúrazovou léčbou. Částečně hradí i rehabilitace a fyzioterapii. Nepokrývá však repatriaci zpět do vlasti.

Rozpočet ACC je tvořen například z poplatků za registraci aut, z daní za benzín a z daní z příjmu.

Zubní pojištění

Pro dospělé neexistuje žádný systém státního zdravotního pojištění týkajícího zubní péče. Musíte si zařídit soukromé dentální pojištění nebo mít stomatologickou péči zahrnutou do vašeho cestovního pojištění z domova. Pokud je ale zubní péče potřebná v souvislosti s úrazem, pokrývá ji ACC.

Co s českým zdravotním pojištěním?

Pokud budete na Novém Zélandu pobývat dlouhodobě, nezapomeňte na odhlášení od zdravotní pojišťovny v ČR.

K čemu slouží pracovní a cestovní pojištění na Nový Zéland?

Cestovní pojištění

Cestovní pojištění se uzavírá s pojišťovnou před odjezdem do zahraničí. Má nahradit zdravotní pojištění v dané zemi a pokrývá také úrazové pojištění. Pojišťovna se zavazuje v případě náhlé nemoci či úrazu uhradit v zahraničí léčebné výlohy.

K tomu může pojišťovna hradit ještě další výlohy, které může mít pojištěnec v souvislosti s cestováním, jako je ztráta zavazadel, zpoždění či zrušení letu, trvalé následky úrazů, repatriaci, pojištění odpovědnosti za škodu apod.

Většinou nepokrývá úhradu za stav, který existoval již před cestou do zahraničí.

Pracovní pojištění

Pracovní pojištění do zahraničí je podobné jako cestovní pojištění. Pokud si ale zařídíte jen pojištění určené pro turisty, může se vám stát, že pojišťovna odmítne proplatit vaši léčbu s odůvodněním, že pojištění se nevztahovalo na situace, kdy v zahraničí pracujete.

ACC na Novém Zélandu sice pokrývá pracovní úrazy, ale často je nutná spoluúčast. Netýká se navíc trvalých následků, repatriace ani úhrad za léky.

Je pracovní a cestovní pojištění na Nový Zéland vůbec potřeba?

Zkušenosti cestovatelů říkají, že odjet do zahraničí bez pojištění je obrovský risk. Například zánět slepého střeva vás může postihnout kdykoliv. Náklady na operaci v zahraničí šplhají do astronomických výšin. S cestovním pojištěním máte záruku, že se na celý život nezadlužíte.

Pokud odjíždíte na Nový Zéland na working holiday, máte jako držitel wh víza povinnost cestovní pojištění uzavřít.

Na co si dát pozor při výběru cestovního pojištění

Před uzavřením pojistné smlouvy si řádně prostudujte všechny podmínky pojištění, abyste následně nebyli nepříjemně překvapení.

Spoluúčast

Při sjednání jakéhokoliv pojištění si zjistěte, jaká je výše vaší spoluúčasti. Jde o částku, kterou budete při pojistné události, jako je třeba ošetření u lékaře, platit vy. Může být vyjádřena fixní částkou nebo v procentech.

Často je to tak, že na první pohled levné pojištění počítá s vysokou mírou spoluúčasti.

Rizikové aktivity

Nový Zéland přímo vybízí, abyste si vyzkoušeli nejrůznější outdoorové sporty s příchutí rizika. Pamatujte, že ACC nepokrývá náklady na návrat do České republiky ani náklady, které vznikají z trvalých následků. Jestliže počítáte s tím, že se budete věnovat adrenalinovým sportům, sjednejte si připojištění, které pokrývá sportovní úrazy.

Časové omezení pojištění

Některé pojišťovny sjednávají cestovní pojištění pouze na kratší dobu. Ujistěte se, že budete pojištěni po celý váš pobyt.

Obtíže vzniklé před cestou

Většina cestovních pojištění nekryje léčbu zdravotních obtíží, které se projevily již v minulosti. Pokud trpíte nějakými nemocemi dlouhodobě, budete si muset zařídit speciální připojištění chronických onemocnění.

Jak si vybrat roční pracovní a cestovní pojištění na Nový Zéland

Podívejme se na přibližné srovnání nabídek jednotlivých pojišťoven na roční cestovní pojištění.

AXA pojištění

Pojištění od AXA Komfort stojí na jeden rok 19 388 Kč.

Léčebné výlohy se hradí do 5 000 000 Kč, trvalé následky úrazu do 500 000 Kč, odpovědnost za škodu do 1 000 000 Kč.

Pokud chcete být pojištění při pracovních úrazech, musíte si připlatit ještě 7 561 Kč.

Slevu ve výši 50% získáte zde.

Generali Česká pojišťovna

Nabízí cestovní pojištění Standard na rok s opakovanými výjezdy za zhruba 4 743 Kč. Jedna cesta do zahraničí může trvat maximálně 90 dní, pak je třeba se vrátit do České republiky.

Jsou v něm zahrnuty léčebné výlohy do 25 000 000 Kč, akutní zubní ošetření do 20 000 Kč, trvalé následky úrazu do 200 000 Kč a odpovědnost za škodu do 10 000 000 Kč.

Pojištění nezahrnuje například náklady za pobyt v nemocnici ani pracovní připojištění.

True Traveller

Tato britská pojišťovna nabízí celoroční pojištění, které platí po celém světě mimo USA a Kanadu za 287 liber. Jde o velmi oblíbené pojištění, nevýhodou je komunikace s asistenční službou v angličtině a v některých případech vysoká spoluúčast.

Hradí léčebné výlohy do 2 500 000 liber, trvalé následky do 10 000 liber či repatriaci do 2 500 000 liber.

Porovnejte nabídku True Traveller online.