Půjčení auta na Novém Zélandu

Půjčení auta na Novém Zélandu se rozhodně vyplatí dokládají zkušenosti cestovatelů. Ačkoliv zde funguje i hromadná doprava, jako jsou autobusy či vlaky, s autem máte při cestování mnohem více volnosti a můžete i ušetřit. Dojedete snadněji mimo město, kde jsou levnější ceny ubytování a služeb.

Jaký typ auta vybrat?

Každý, kdo se chystá na roadtrip po Novém Zélandu, si musí rozmyslet, jestli mu bude stačit osobní auto, zda za něj připojit karavan, nebo jestli si pronajmout camper případně minivan.

Campervan je jasnou volbou pro ty, kteří preferují kempování před hotely. Člověk je tak mnohem blíže přírodě. Obytné vozy ale nejsou tak komfortní, a ti, kdo nemají rádi spaní v autě a sami si nechtějí vařit, je asi nezvolí. Navíc nemusí jít nutně o levnější variantu. Některé kempy si účtují přenocování. Navíc utratíte mnohem více za palivo, které je na Novém Zélandu dost drahé. Spaním na divoko ale celkově ušetříte a náklady na Novém Zélandu stlačíte na minimum.

Zkušenosti

Podle zkušeností místních, je lepší si pronajmout auta japonských značek, které jsou na Novém Zélandu častější a servisy jsou na ně proto připraveny.

Někteří cestovatelé tvrdí, že se více vyplatí koupě auta než pronájem auta u autopůjčovny. Trochu zdlouhavý může být následný prodej auta po skončení cestování. Musíte zajet do města a alespoň týden si vyhradit na hledání zájemce o koupi.

Kolik stojí půjčení auta na Novém Zélandu?

Ceny aut se pohybují v závislosti na typu auta a na tom, zda si ho půjčujete v turistické sezóně nebo mimo ni.

Nabídka autopůjčoven je nepřeberná, protože o půjčení auta na Novém Zélandu je velký zájem. Proto berte uvedené ceny jen jako čistě orientační.

Auto si nejlevněji můžete půjčit za 10 NZD za den mimo sezónu. Půjde ale o starý typ auta a autopůjčovny si pravděpodobně budou účtovat nějaké skryté poplatky. V sezóně se ceny pohybují nad 50 NZD za den.

Minivany a campervany si lze nejlevněji pronajmout za 19 NZD. Ceny půjčení minivanu se standardně pohybují od 80 NZD za den a u campervanů kolem 150 NZD. RV karavan s plným vybavením v sezóně vás může ale přijít i na 350 NZD za den.

Jak na levný pronájem auta

  • Auto si zarezervujte hodně dopředu. Zejména v sezóně od prosince do února ceny pronájmů rychle rostou.
  • Dobré je si přivést vybavení s sebou. Například pronájem GPS by se mohl výrazně prodražit. Nový Zéland je izolovaný a proto musí všechno dovážet. Ceny pak tomu odpovídají.
  • Zvažte, kde je pro vás půjčení auta na Novém Zélandu nejlepší. Pro většinu lidí je startovním místem Auckland a auto pak následně nechají v Christchurch. Některé autopůjčovny proto nabízejí levnější ceny, pokud byste jim přivezli auto zpět. Po cestě se ale nemůžete příliš zastavovat.
  • Často je výhodnější přímo pronájem na letišti. Ušetříte čas i peníze za cestu do centra města. Autopůjčovny působí u všech velkých letišť jako je Aucland, Christchurch, Wellington, Queensland či Nelson. Někdy může být i lepší mezi ostrovy přeletět a půjčit si další auto, než utrácet za poplatek za trajekt.
  • Před cestou si auto řádně prohlédněte a trvejte na písemném sepsání škod, které na autě objevíte. Trvejte i na potvrzení, že jste auto v pořádku vrátili.

Jak si vybrat autopůjčovnu?

Nejlevnější půjčovna aut nemusí být nutně ta nejlepší. Při půjčení auta na Novém Zélandu byste si měli kromě ceny zjistit i další informace:

  • Řídit můžete na Novém Zélandu od 18-ti let věku. Autopůjčovny se však mohou rozhodnout, že začínajícím řidičům auta nepůjčí a nastavit věkový limit výše.
  • Děti do sedmi let potřebují autosedačku. Zjistěte, zda ji autopůjčovna poskytuje. Shánět, kde se dá koupit na místě, může být složité a zbytečně se prodražit.
  • Přečtěte si na internetu recenze od ostatních zákazníků, zda byli s autopůjčovnou spokojeni.
  • Zjistěte, zda si autopůjčovna neúčtuje skryté poplatky. Může jít například o poplatek za druhého řidiče či poplatek za vyzvednutí na letišti.
  • Půjčovna může mít stanoven mílový limit, tedy jakou vzdálenost můžete celkově urazit.
  • Garantuje autopůjčovna asistenční služby na cestách?
  • Důležité jsou podmínky vrácení auta. Je zde penále za pozdní návrat? Je potřeba vrátit auto na stejné místo?

Pojištění auta

Na Novém Zélandu není zavedeno povinné ručení. To ale znamená, že při nehodě ponesete škodu, i když jste třeba nehodu nezavinili. Je proto nanejvýš rozumné zajistit si alespoň nějaké pojištění auta.

Nejzákladnější varianta je „third party car insurance“. V případě, že způsobíte nehodu vy, musíte uhradit poškozenému pouze částku, na kterou máte sjednanou spoluúčast, zbytek mu doplatí pojišťovna.

Tipy na řízení po Novém Zélandu

Řidičský průkaz

Pro řízení musíte mít řidičský průkaz přeložený do angličtiny. Pokud se chystáte jen na turistický pobyt, můžete si v České republice zařídit mezinárodní řidičský průkaz, který má platnost jednoho roku. Alternativa je nechat si přeložit řidičský průkaz až na Novém Zélandu, ale je to dražší.

Pokud se chystáte na Nový Zéland přestěhovat a bydlet, musíte si po roce pořídit novozélandský řidičský průkaz.

Silniční pravidla

Na Novém Zélandu se jezdí vlevo. Pokud na to nejste zvyklí, nemusíte se bát. Rychle se do toho dostanete. Jen doporučujeme, abyste při první jízdě byli dostatečně odpočatí. Trochu zmatek vám mohou způsobit zejména kruhové objezdy. Při vjezdu na ně ukazujete, jakým výjezdem budete vyjíždět.

Kvalita silnic je většinou dobrá. Pokud byste měli jezdit po štěrkových cestách, je vhodné si auto připojistit proti rozbití čelního skla.

Maximální povolená rychlost je 100 km za hodinu, ve městech 50.

Lidi mladší 20 let nesmí vůbec před řízením pít alkohol. Jinak je zde limit 250 mikrogramů na litr dechu, což odpovídá asi 0,25 promile.