Ubytování na Novém Zélandu

Pokud zrovna na Novém Zélandu nemáte příbuzné či přátele, budete si muset sehnat, kde složíte hlavu. Ubytování na Novém Zélandu má mnoho forem, které se liší cenou i kvalitou. Záleží, jestli hodláte někde zůstat jednu noc nebo potřebujete stabilní bydlení na několik měsíců.

Ubytování v hotelu

Hotel je nejdražší ale také nejpohodlnější variantou pro krátkodobé ubytování. Liší se velikostí, vybavením i cenou. Můžete zde najít pětihvězdičkové luxusní rezorty na turisticky exponovaných místech, ale i motely pro „normální“ turisty, kteří nevydělávají miliony.

V hotelech je většinou restaurace, posilovna a hlídané parkoviště. Většina hotelů na Novém Zélandu má velmi vysoký standard služeb.

Ceny můžete porovnat na největším srovnávacím portálu Booking.com. Rezervaci pak doporučujeme provést přes cashback PlnaPenezenka, protože získáte až 4% z ceny nazpět.

Ubytování v hostelu

Hostel je nejpopulárnější způsob bydlení pro baťůžkáře, kteří mají na cestu vyhrazený omezený rozpočet. Bydlení v hostelu nabízí také spoustu příležitostí k seznámení se s jinými turisty a sdílení zkušeností a tipů pro další cestování.

V hostelu si většinou objednáváte lůžko v místnosti, která slouží jako sdílený pokoj, tzv. share room. Většinou má 4 až 10 postelí, často jsou patrové. Převážná část hostelů poskytuje povlečení, takže s sebou nemusíte tahat spacák. Některé hostely nabízejí sdílený pokoj pouze pro ženy, ale často se na pohlaví nehledí.

Koupeny a záchody jsou společné pro celé patro. Musíte používat svou kosmetiku, hostely neposkytují šampony a mýdla jako hotely.

Cena za lůžko ve sdíleném pokoji s více postelemi stojí kolem 20 až 35 NZD za noc. Některé hostely nabízí i soukromé pokoje, které jsou ovšem dražší.

V hostelu bývá kuchyň, která má základní vybavení. Pokud v ní vaříte, bude vždycky muset po sobě uklidit.

Tip: Dejte si pozor na své jídlo. Označte ho svým jménem, abyste o něj nepřišli.

Airbnb

Pronájem pokoje přes AirBnB se v posledních letech stalo velmi oblíbenou záležitostí nejen na Novém Zélandu. Jde o webovou stránku, kde lidé nabízí k ubytování volný pokoj nebo byt. Dříve sloužilo k tomu, abyste poznali, jak to chodí v domácnostech místních obyvatel, ale dnes už tuto platformu používají dokonce i hotely.

Většinou jde najít pokoj pro jednoho pod 40 NZD a pro dvě osoby pod 60 NZD. Ve městech jsou ceny vyšší.

Couchsurfing

Pokud máte hluboko do kapsy, ale zato jste otevření dobrodružství, můžete vyzkoušet couchsurfing, tedy přespat u někoho doma na pohovce. Nemusíte platit nic, ale asi to nebude moc pohodlné. Couchsurfing jde sehnat na webové stránce couchsufring.com nebo na Facebooku.

Největší výhodou to, že nic neutratíte a s velkou pravděpodobností poznáte milé lidi, kteří se rádi seznamují s cizinci.

Bohužel, couchsurfing je většinou na jednu noc a hostitelé vám mohou ubytování zrušit na poslední chvíli. Navíc, ne všichni lidé jsou milí. S couchsurfingem je vždycky spojeno s určitým rizikem. Když jste ale dvoumetrový svalovec, nemusíte mít až takové obavy.

Homestay

Jde o ubytování v novozélandské rodině, které je nabízeno především studentům. Homestay zprostředkovávají školy, do kterých jsou studenti zapsaní.

Housesitting

Lidé, co odjíždí na delší dovolenou, často nabízejí levné ubytování po dobu, co budou pryč. Na oplátku se jim postaráte o kočku a zalejete rostliny. Existuje hodně webových stránek, kde posílají Novozélaďané své inzeráty.

Pobyt na farmě

Skvělý způsob jak poznat místní lidi, je nechat se zaměstnat na farmě na pár hodin denně a získat za to ubytování a stravu. Tento koncept je na Novém Zélandu extrémně populární. Zkusíte práci na čerstvém vzduchu a dozvíte se, jak žijí místní zemědělci.

Někde se dá sehnat dlouhodobé ubytování, které farmáři nabízí svým zaměstnancům.

Pokud ale pracujete, musíte mít odpovídající typ víza, jako třeba working holiday vízum. Cestovatelé, kteří přijeli bez víza nebo jen na turistické vízum, tento typ ubytování na Novém Zélandu využít nemohou.

Kempování

Pronajmutím campervanu získáte dopravu a zároveň bydlení. Pouze ty, které mají toaletu, mohou ale kempovat kdekoliv na veřejném pozemku. Ostatní musíte zaparkovat k místu tomu určenému. To proto, že je zakázáno chodit na záchod do přírody a nechávat někde odpadky.

Ubytování na Novém Zélandu je možné jednak v kempech, které jsou zřizovány úřadem ochrany krajiny Department of Conversation, nebo v kempech, které zřizují obecní úřady. Ty jsou mnohem levnější. Některé jsou dokonce zadarmo, ale pak mají jen záchody. Ty dražší stojí maximálně 15 NZD, ve kterých můžete najít i sprchy a kuchyňský kout.

Holiday parks

Takzvané holiday parks se nachází často na atraktivním místě na pláži či jezeře. Jde o místa, která nabízí prostor pro stanování, karavany či campervany, pokud preferujete bydlení v autě. Často jsou zde i chatičky nebo motel, takže se ubytují i ti, kteří chtějí spát v normální posteli.

Součástí areálu jsou většinou toalety a sprchy a sdílená kuchyně. Některé holiday parks mají i restauraci či bazén.

Tipy o ubytování na Novém Zélandu na závěr

Jak jsme ukázali, typů ubytování na Novém Zélandu je obrovské množství. Zvolte si pečlivě ty, které budou odpovídat vašim potřebám a neváhejte je kombinovat. Pomůže vám to poznat zemi víc do hloubky. V hostelech se seznámíte s ostatními cestovateli, při ubytování u místních zas máte možnost nahlédnout do novozélandské domácnosti.

Porovnejte si ceny na stránkách společnosti Booking.com. Zjistíte tak, kde je v daném místě nejlevnější ubytování a jaké jsou zkušenosti ostatních klientů.

Jedete-li jen na kratší dovolenou v sezóně, plánujte ubytování na Novém Zélandu dopředu. Ceny značně stoupají a kapacity zařízení bývají brzo naplněny, vyplatí se proto mít rezervace.