Auckland

Na Severním ostrově Nového Zélandu leží město Auckland. Každý, kdo navštíví Nový Zéland, by ho měl zahrnout do svého itineráře. Mnozí cestovatelé jej označují jako nejhezčí novozélandské město. Přečtěte si, jak se do Aucklandu dostat a co zde stojí za to vidět.

Auckland – město plachet

Auckland bývá někdy nazýván Město plachet. To protože je plný kotvících lodí. Vždyť má také dva přístavy – Manakau u Tasmánského moře a Waitemata u Tichého oceánu. Rozkládá se na množství vyhaslých sopek, takže se při procházkách nebudete nudit chozením po rovince a bude se vám hodit kvalitní mapa.

S populací přes milion a půl je největší metropolí země. Sídlí zde také největší množství Maorů, kteří Auckland nazývají Tamaki. Ti si ho oblíbili pro úrodnou sopečnou půdu hned po svém příjezdu do země, osídlen byl již roku 1350.

Dnes je hlavním finančním, obchodním i kulturním centrem Nového Zélandu. Najdete zde důležitou univerzitu The University of Auckland, založenou v roce 1883 a mnoho muzeí, parků a další zajímavosti.  V roce 206 byl zvolen třetím nejlepším místem pro život na světě.

Kdy se vydat do Aucklandu?

Protože Auckland leží na jižní polokouli, jsou zde jednotlivá roční období přesně naopak než v České republice. Když je v Česku zima, je na Novém Zélandu léto.

Nejlepší období pro návštěvu Aucklandu je v březnu a dubnu, tedy na podzim, nebo od září do listopadu, tedy na jaře. Není zde tolik turistů jako v hlavní sezóně v létě a počasí je příjemně teplé se spoustou slunečných dnů na rozdíl od zimy.

Pokud vás ale láká Nový Zéland za letních dnů, připravte se, že vás dovolená vyjde dráž. Zvláště v Aucklandu si připlatíte za ubytování a služby, které v sezóně rostou.

Letenky do Aucklandu

Auckland leží vzdušnou čarou od Prahy 17 852 kilometrů. Je to trochu dálka. Můžete sice zvolit plavbu kolem světa, ale většina lidí zde přiletí letadlem.

Časový posun je v současnosti 12 hodin, ale může se změnit na jedenáct i deset hodin, protože Česká republika a Nový Zéland nepřechází na zimní resp. letní čas ve stejné dny. Připravte se tedy na pořádný jet lag.

Na Nový Zéland se z Evropy nedostanete jedním letem, budete muset přestupovat. V nejlepším případě půjde o přestup jeden. Cestování vám i tak zabere 25 až 30 hodin.

Letenky si zajistěte s velkým předstihem, abyste za ně zbytečně neutratili spoustu peněz. Jejich rozmezí je mezi 20 000 až 40 000 Kč.

Letiště Auckland je největší na Novém Zélandu. Do centra na místo ubytování si můžete vzít taxík nebo uber. Nejlevnější je veřejná doprava. Nejprve pojedete autobusem na nádraží Papatoetoe a odtud vlakem na nádraží Britomart, které leží v centru.

Co musíte v Aucklandu vidět

Sky Tower

Tato televizní věž je dominantou města Auckland, která nelze přehlédnout. S 328 metry je nejvyšší budovou jižní polokoule. Skáče se z ní dokonce bungeejumping. Vstup stojí 29 NZD.

Mount Eden

Nejvyšší bod v Aucklandu je spící sopka Mount Eden, v maorštině nazývaná Maungawhau. Od moře se vzpíná do výšky 196 metrů. Odtud budete mít rozhled na všechny strany a Auckland jako na dlani.

One Tree Hill

Tato vyhaslá sopka, vysoká 182 metrů, má symbolický význam pro Maory. Kolem ní se totiž rozkládalo největší obydlení původních obyvatel před příjezdem Evropanů. Na vrcholku již dávno neroste strom, ale tyčí se zde třicetimetrový obelisk, který má připomínat smlouvu z Waintangy mezi Maory a bílými osadníky.

Aucklandská galerie Toi o Tamaki

Sbírka 15 000 uměleckých děl na vás čeká v největší galerii na Novém Zélandu. Najdete zde výstavy novozélandských a tichomořských umělců, ale i zahraniční perly.

Akvárium Kelly Tarlton

Pokud vás zajímá podmořský život, měli byste zamířit do Kelly Tarlton’s Sea Life Aquarium. Chovají zde mnoho druhů živočichů, Největší atrakcí je žraločí tunel.

Divadlo Civic

Architektonický skvost není jen divadlem, ale i koncertním domem a uměleckým centrem. Bylo postaveno v roce 1929. Vnitřní výzdoba má připomínat nebe jižní hemisféry.

Mission Bay

Obyvatelé Aucklandu milují tuto pláž, protože je tak blízko města. Najdete tu spoustu kavárniček a restaurací, kde se můžete po práci občerstvit.

The Auckland Botanical Gardens

Ačkoliv je už trochu vzdálenější od centra, stojí tato botanická zahrada za návštěvu. Rozkládá se na 64 hektarech a představuje unikátní květenu Nového Zélandu všem zájemcům. Vstup do ní je zdarma.

Tipy na výlety blízko města Auckland

Ostrov Waiheke

Dostanete se na něj trajektem za čtyřicet minut. Ostrůvek, který má na délku 19 kilometrů se proslavil svými vinicemi, bělostnými plážemi a nádhernou krajinou.

Pláž Piha

Nachází se na západ od Aucklandu. Vyhledávají ji zejména surfaři a fotografové. Objevila se v mnoha filmech, včetně slavného novozélandského snímku Piano.

Ostrov Tiritiri Matangi

Milovníci přírody musí navštívit tento ostrov, na kterém je umístěna záchranná stanice pro novozélandské ptáky a plazy. Můžete se zúčastnit prohlídky s průvodcem nebo sami objevovat krajinu po vyšlapaných cestách.

Park Shakespeare

Nachází se 50 kilometrů od Aucklandu na poloostrově Whangaparoa. Je nejnavštěvovanější rezervací v daném regionu. Nesmíte sem se psy, protože hlavním cílem parku je zajistit původní prostředí Nového Zélandu bez všech dovezených živočichů.