Wellington

Wellington je hlavní město a druhé největší město Nového Zélandu. Nachází se na jihozápadním pobřeží Severního ostrova, v zálivu Cookova průlivu. Město je významným politickým, ekonomickým, kulturním a vzdělávacím centrem země.

Poloha Wellingtonu

Wellington se nachází na jihozápadním pobřeží Severního ostrova Nového Zélandu. Město je obklopeno kopci a hory, včetně známého pohoří Rimutaka na východě a pohoří Tararua na severu.

Wellington je situován v zálivu Cookova průlivu, který odděluje Severní a Jižní ostrov Nového Zélandu.

Město má jedinečné geografické rysy, jako je úzký zástavbový koridor mezi zálivem a okolními kopci, což mu dává charakteristický vzhled. Wellingtonský přístav, který je jedním z největších a nejrušnějších přístavů na Novém Zélandu, je důležitým ekonomickým a obchodním centrem města. Díky své poloze na pobřeží a mezi horami nabízí Wellington i krásnou přírodu a možnosti pro outdoorové aktivity, jako jsou pěší túry, cyklistika nebo návštěvy přírodních rezervací v okolí.

Mapa Wellingtonu

mapa wellington

Historie Wellingtonu

Historie města Wellington, hlavního města Nového Zélandu, sahá až do 19. století. Před příchodem Evropanů byl Wellington a okolní oblast osídlen Maory, původními obyvateli Nového Zélandu, kteří zde žili po staletí. Maorové nazývali oblast „Te Upoko o te Ika a Maui“, což znamená „Hlava ryby Mauiho“, podle legendy z jejich mýtu o stvoření.

V roce 1839 dorazil na Nový Zéland britský průzkumník a osadník, kapitán William Wakefield, který si zvolil Wellington jako místo pro založení nové osady Nového Plymouthu Company, která byla britskou společností zabývající se osidlováním Nového Zélandu. Osada byla původně nazvána Britannia nebo Pito-one, ale brzy byla přejmenována na Wellington na počest britského generála Arthura Wellesleyho, vévody z Wellingtonu, který zvítězil v bitvě u Waterloo.

Město Wellington začalo rychle růst během 19. století díky své strategické poloze jako přirozeného přístavu v Cookově průlivu a jako důležitého obchodního a administrativního centra.

V roce 1865 byl Wellington vyhlášen hlavním městem Nového Zélandu.

V průběhu 20. století pokračoval růst města Wellington, které se stalo jedním z největších a nejvýznamnějších měst na Novém Zélandu, také díky Wellingtonskému přístavu. Ten je stále důležitým přístavním zařízením pro obchod a turistiku. Město také získalo význam jako kulturní centrum s mnoha muzei, galeriemi, divadly a dalšími kulturními institucemi.

Letenky do Wellingtonu

Přímý let z Prahy do Wellingtonu neexistuje. Let do Wellingtonu obvykle zahrnuje přestupy na mezinárodních letištích, jako například v Asii nebo Austrálii.

Doba letu z Prahy do Wellingtonu může být dosti dlouhá, obvykle trvá minimálně 20 až 25 hodin, včetně přestupů a čekání na letištích. Avšak čas letu se může lišit a může být ovlivněn mnoha faktory, jako jsou trasa letu, počet přestupů, čekací doby na letištích a další.

Zajímavá místa v Wellingtonu

Wellington nabízí širokou škálu zajímavých míst a atrakcí, které stojí za návštěvu. Některé z nejlepších míst, která byste měli zvážit, pokud navštívíte Wellington, zahrnují:

Te Papa Tongarewa, Národní muzeum Nového Zélandu

Interaktivní muzeum nabízí fascinující výstavy o přírodě, kultuře a dějinách Nového Zélandu. Je to jedno z nejvýznamnějších muzeí v zemi a je rozhodně must-see pro každého návštěvníka Wellingtonu.

Wellingtonský botanický zahradní park

Rozsáhlý park nabízí krásné rostliny, zahrady, cesty a výhledy na město. Je to skvělé místo pro relaxaci, pikniky nebo procházky po přírodě.

Parlamentní budovy Beehive a Parliament House

Ikonické budovy jsou sídlem novozélandského parlamentu a jsou zajímavé nejen z politického hlediska, ale také z architektonického a historického hlediska. Můžete si prohlédnout jejich exteriér nebo si objednat prohlídku, která vás provede jejich interiéry.

Wellingtonský zvěřinec

Zvěřinec nabízí jedinečnou možnost spatřit místní druhy zvířat, včetně tučňáků, tuleňů, albatrosů a dalších druhů. Je to skvělé místo pro rodinný výlet nebo pro milovníky zvířat.

Mount Victoria

Ikonická hora nabízí úchvatné výhledy na Wellington a okolní krajinu. Můžete si zde udělat krásnou procházku, nebo si užít piknik s panoramatickým výhledem na město.

Weta Workshop

Slavné filmové studio je známé pro své speciální efekty a vizuální efekty ve filmech jako Pán prstenů nebo Hobit. Můžete si zde prohlédnout různé filmy a efekty, sledovat ukázky práce umělců nebo se dokonce zúčastnit prohlídky za kulisy.

Cable Car

Historický lanovka je ikonickou atrakcí Wellingtonu. Můžete si užít jízdu na panoramatické trase a vychutnat si nádherné výhledy na město a okolí.

Kultura

Wellington je také centrem novozélandského filmového průmyslu a je známý jako „Hollywood na jihu“. Zdejší filmový průmysl vytvořil mnoho světově úspěšných filmů, včetně slavné filmové trilogie Pán prstenů režiséra Petera Jacksona.

Město je také domovem mnoha univerzit, vysokých škol, institucí a výzkumných center. Wellington je živým kulturním centrem s bohatou nabídkou uměleckých a kulturních akcí, koncertů, festivalů, divadelních představení a dalších kulturních aktivit.

Tipy na výlety blízko města Wellington

  1. Kapiti Island: Tento ostrov je přírodní rezervací a je domovem mnoha ohrožených druhů ptáků, včetně kiviů, tučňáků a papoušků kaka. Můžete si zde vychutnat přírodní krásy, prozkoumat ostrov a pozorovat tamní endemickou faunu.
  2. Wairarapa: Tato oblast se nachází na východ od Wellingtonu a je známá svými vinicemi, farmami a malebnými vesničkami. Můžete si zde užít degustaci vína, procházky po krajině nebo navštívit historická města, jako je Martinborough nebo Greytown.
  3. Rimutaka Forest Park: Tento národní park se nachází jižně od Wellingtonu a nabízí nádhernou přírodu s horskými lesy, vodopády a turistickými trasami. Můžete si zde užít pěší turistiku, cyklistiku nebo pikniky.
  4. Matiu/Somes Island: Tento malý ostrov se nachází ve Wellingtonském přístavu a je přístupný lodí. Je známý svou biodiverzitou a je domovem mnoha ohrožených druhů ptáků a ještěrek. Můžete zde provést prohlídku ostrova a pozorovat tamní přírodu.
  5. Zealandia: Tento unikátní projekt na ochranu přírody se nachází na okraji Wellingtonu a je domovem mnoha endemických druhů ptáků a rostlin. Můžete si zde prohlédnout konzervační projekt, pozorovat ptáky a procházet se po krásných stezkách v bučině.