Co si sbalit na Nový Zéland

Chystáte se na dovolenou na Nový Zéland? Nebo jste získali working holiday víza a budete v zemi pracovat? Ať už poletíte na kratší cestu nebo na celý rok, musíte zvážit, co si sbalit na Nový Zéland. Dejte také pozor na věci, které jsou na Nový Zéland zakázány dovážet.

Na co se připravit před odletem

Před tím, než začnete vůbec uvažovat o tom, co si sbalit na Nový Zéland, si zkontrolujte, že máte v pořádku doklady.

Cestovní pas by měl být platný po celou dobu pobytu na Novém Zélandu a ještě ideálně tři měsíce po plánovaném odjezdu.

Turisté, kteří si jen chtějí prohlédnout krásy Nového Zélandu, mohou v zemi pobývat tři měsíce bez víza. Chcete-li na Novém Zélandu studovat nebo pracovat, musíte si nejprve zařídit požadovaný typ víza.

Pravděpodobně budete na Novém Zélandu řídit auto. K tomu budete potřebovat buď řidičský průkaz přeložený do angličtiny, nebo mezinárodní řidičský průkaz.

Při vstupu do země budete muset prokázat, že máte koupenu zpáteční letenku nebo že máte dostatek finančních prostředků na živobytí a na návrat domů. Připravte si proto např. výpis z bankovního účtu, který imigračním úředníkům předložíte.

Nezapomeňte si před cestou sjednat cestovní pojištění.

Doporučený seznam co s sebou na Nový Zéland

Hotovost

Přivezte si s sebou alespoň pár desítek novozélandských dolarů v hotovosti. Můžete si samozřejmě také vybrat peníze v bankomatu nebo platit kreditními kartami z České republiky. Využít můžete také oblíbené platební karty Transferwise anebo Revolut kartu.

Pokud budete na Novém Zélandu delší dobu, je lepší si otevřít bankovní účet u novozélandské banky.

Léky

Množství léků, které si smíte pro osobní potřebu přivézt je omezeno na tři měsíce.

Kvalitní batoh

Dobrý batoh je jedna z hlavních věcí, co si sbalit na Nový Zéland. Budete ho tahat všude s sebou, takže si dejte pozor, aby vám řádně seděl a vydržel každé počasí.

Kromě krosny se vám bude hodit ještě menší batůžek, do kterého sbalíte věci na jednodenní výlety. Měla by se do něj vlézt láhev s vodou, doklady a svetr.

Pohorky nebo jinou obuv na túry

Nový Zéland je hlavně o krajině a přírodě. Pěší turistika je nejlepší způsob jak ho poznat. Vyberte si proto před odjezdem kvalitní boty, které vás uprostřed výletu nezradí.

Rychleschnoucí ručník

Cestovní ručník z mikrovláken se na cesty rozhodně hodí. Absorbuje velký objem vody a rychle uschne, když ho vyždímáte. Dá se poskládat do malého balíčku, takže nezabírá moc místa.

Vhodné oblečení

Počasí na Novém Zélandu se nedá příliš předvídat dopředu. Určitě si vezměte různě teplé oblečení. Termální prádlo, svetr či mikina zajistí, že vám nebude zima. Když se naopak oteplí, prostě některou z vrstev sundáte. Novozélanďané si oblíbili oblečení z merino vlny, které je vzdušné a přitom zahřeje. Hodí se mít s sebou plavky.

Cestovní adaptér

Elektrické zástrčky na Novém Zélandu nejsou stejné jako v České republice. Nezapomeňte si tedy přibalit cestovní adaptér, který má zásuvky použitelné pro Nový Zéland. Existují i univerzální adaptéry, které fungují pro celý svět. Vhodné je s sebou vzít i rozdvojku či prodlužovací kabel, abyste případně mohli nabít více spotřebičů najednou a nemuseli tahat více adaptérů.

Repelent na hmyz

Hodí se zejména v létě, kdy se zvláště na západním pobřeží Jižního ostrova vyskytují písečné mouchy. Ty stejně jako komáři koušou.

Opalovací krém

Díky ozónové vrstvě nad Novým Zélandem vám hrozí, že se na slunci spálíte po deseti minutách dokonce i v zimě. Nový Zéland bohužel drží ve světě prvenství ve výskytu rakoviny kůže. Opalovací krém je naprostá nezbytnost. Můžete si ho ale snadno koupit i na místě.

Další věci, které si sbalit

  • Cestovní průvodce
  • Vybavení ke kempování
  • Kartáček na zuby a pastu
  • Toaletní potřeby
  • Šátek
  • Pláštěnka
  • Sluchátka
  • Sluneční brýle
  • Baterka
  • Spací pytel

Co není nutné s sebou brát

Doporučujeme nevozit si s sebou příliš mnoho oblečení, zvláště na formální příležitosti. Budete stejně hlavně v přírodě, takže lodičky z kufru nevytáhnete.

Vyhněte se zbytečnostem, které vám budou jen zabírat místo v batohu. Těžké knihy určitě nejsou věci, co si sbalit na Nový Zéland.

Cestujte jen s menším objemem peněz v hotovosti a šperky nechte doma. Nechcete je ztratit. Navíc, i když je Nový Zéland poměrně bezpečná země, příležitost dělá zloděje.

Omezení dovozu věcí

Nový Zéland je izolovanou zemí, která chce chránit svou přírodu a obyvatele. Snaží se předejít zavlečení chorob a škůdců. Má proto přísná pravidla pro to, co je vůbec možné do země dovézt. Dejte si proto pozor na to, co zabalit.

Podrobné informace naleznete na oficiálních novozélandských stránkách: https://www.biosecurity.govt.nz/travel-and-recreation/arriving-in-new-zealand/

Zakázané věci pro dovoz

Některé věci jsou zcela zakázány. Dovážet se nesmí žádné drogy či zbraně včetně vystřelovacích nožů. Zakázán je dovoz předmětů, které jsou zhotoveny z ohrožených zvířat, například slonovina, výrobky z velryb, želv apod.

Příletová karta a deklarace zboží

Dovoz některých věcí musí být povolen, proto je potřeba je deklarovat. Před přistáním je cestujícím rozdána příletová karta, ve které vyplní, co si s sebou přiváží. Pokud jste na pochybách, zda určité políčko zaškrtnout, raději to udělejte. Imigrační úředník se vás stejně bude podrobně vyptávat na věci v zavazadlech. Za špatně vyplněnou příletovou kartu můžete dostat pokutu až ve výši 400 NZD.

Deklarovány musí být všechny potraviny, které na Nový Zéland přivážíte. Čerstvé ovoce, zeleninu, maso a ryby vůbec nevozte, případně je musíte vyhodit na letišti.

Deklarovat musíte také výrobky rostlinného původu včetně věcí ze dřeva.

Pohorky, jsou jednou z věcí, co si sbalit na Nový Zéland. Pokud jste ale s nimi byli v poslední době v přírodě, musíte tuto skutečnost take uvést.

Bezcelní limity na dovoz tabáku a alkoholu

Aniž byste museli platit clo, můžete si přivézt 50 cigaret nebo 50 gramů tabáku.

Limit na dovoz alkoholu nesmí převýšit 4,5 litru vína nebo piva a tři láhve tvrdého alkoholu. Mezi věcmi, co si sbalit na Nový Zéland, tak můžete mít tři litry slivovice.

Dovoz hotovosti a drahého zboží

Pokud s sebou vezete hotovost v hodnotě nad 10 000 NZD, musíte je deklarovat v příletové kartě.

Za zboží, jehož cena je nad 700 NZD, byste měli zaplatit clo.