Bankovní účet na Novém Zélandu

Vyrážíte na working holidays na Nový Zéland? Jednou z prvních věcí, které budete muset po příjezdu udělat, bude otevřít si bankovní účet na Novém Zélandu. Není to jednoduchý úkol. Zkuste se předem zorientovat v tom, která banka pro vás bude ta nejlepší.

K čemu je potřeba bankovní účet na Novém Zélandu?

Pokud hodláte na Novém Zélandu pracovat, budete zde odvádět daně. K tomu budete potřebovat IRD daňové číslo. Bez něho by vám zaměstnavatel automaticky strhnul ze mzdy nejvyšší daňovou sazbu a z peněz by vám ubylo 45%. Mezi požadavky pro získání IRD patří právě, že máte zřízen bankovní účet na Novém Zélandu.

Díky bankovnímu účtu na Novém Zélandu nebudete platit přehnané poplatky například za výběry z bankomatu ze zahraničí ani nebudete tratit na nevýhodných směnných kurzech. Založit si účet se proto vyplatí, i když na Novém Zélandu nevyděláváte, ale jste zde třeba na delší dovolené či na dobrovolnické činnosti.

Banky na Novém Zélandu

Bankovní účet je dobré si založit o některé z větších bank, protože jejich bankomaty naleznete po celé zemi.

ANZ

Banka, která funguje na území Austrálie a Nového Zélandu. Nabízí dva druhy účtů: standardní Go účet a online účet s 1.9% úrokem. Vedení Go účtu je zdarma.

Westpac

Nabízí Access Bank Account. Lze si ho otevřít, aniž byste na něj museli vložit nějakou částku.

BNZ

BNZ nabízí účet Smartmoney pro lidi mezi 19 až 29 lety. Vedení účtu je bez poplatků. Za měsíc můžete provést 30 transakcí zdarma buď debetní kartou, nebo výběrem z bankomatu. Pokud počet transakcí přesáhnete, budou vám účtovány poplatky.

Účet MyMoney může otevřít kdokoliv. Měsíční vedení stojí 5 NZD ale transakce nejsou limitovány.

ASB

ASB nabízí Streamline účet. Za 3,5 NZD měsíčně můžete provádět jakékoliv množství transakcí. Výběr peněz na pobočce ale stojí 3 NZD.

KiwiBank

KiwiBank má pobočky spojené s pobočkami pošty. Za její účet Free up se neplatí žádné poplatky za vedené a za elektronické transakce.

Založení bankovního účtu

Na co se zaměřit

Při výběru, u které banky si chcete účet založit, zvažte zejména, jaké jsou poplatky za výběr z bankomatu jiné banky či zda můžete provádět online bankovnictví.

Kreditní kartu k standardnímu účtu na Novém Zélandu nedostanete. Místo ní obdržíte k účtu debetní kartu, která se nazývá EFTPOS. Zjistěte si, zda hradíte nějaké poplatky za vedení této karty.

Postup při založení bankovního účtu na pobočce

Jde o standardní způsob založení účtu, tak jak ho známe z České republiky. Nejprve si musíte smluvit schůzku v některé z poboček.

Na schůzku si musíte přinést cestovní pas a prokázání planosti adresy bydliště, tzv. proof of address. Většinou musí jít o novozélandskou adresu. Každá banka si stanovuje svůj seznam, které dokumenty jako proof of address akceptuje. Obecně půjde o nájemní smlouvu, účty za elektřinu nebo plyn nebo dopis z úřadu, na kterém je uvedeno vaše jméno a adresa. Často ho také poskytují hostely, kde jste ubytováni na delší dobu apod.

Při otevření účtu dostanete EFTPOS, elektronickou debetní kartu. Může také zažádat o MasterCard nebo Visu, se kterými se dá platit online.

Problémem jsou často velké čekací lhůty na schůzku, zejména v Aucklandu, kdy můžete dostat termín až po týdnu.

Postup při založení bankovního účtu online

Nejlepším řešením pro založení bankovního účtu bývalo otevřít si ho ještě před příletem na Nový Zéland online. Většina bank ale změnila podmínky pro založení účtu tak, že jde otvírat pouze osobně na pobočce.

Zkuste tedy předem vybranou banku kontaktovat, za jakých podmínek vám účet online otevře.

Zkušenosti cestovatelů říkají, že nejjednodušší postup pro online založení má banka ANZ.

Banka KiwiBank požaduje pro otevření účtu online ověření pasu. V České republice ale nelze cestovní doklad úředně ověřovat. Lze to řešit tak, že na kopii pasu připojíte čestné prohlášení, že se shoduje s originálem a necháte si ověřit podpis na CzechPointu. KiwiBank ale stejně požaduje prokázání platnosti adresy bydliště na Novém Zélandu, takže si účet budete z Česka otvírat jen těžko.

Návštěvy pobočky se ale stejně nevyhnete. Plná aktivace účtu, tak abyste z něj mohli peníze vybírat, bývá bankou zřízena až poté, co ji navštívíte osobně.

Převod peněz z České republiky na Nový Zéland

Než dostanete první výplatu, budete muset na Novém Zélandu žít z úspor. Směnit peníze v České republice je velmi nevýhodné. Směnný kurz je výhodný většinou pro banku, která si navíc účtuje poplatky spojené s převodem.

Výhodný převod lze převést buď přes TransferWise nebo Currencyfair. Tyto společnosti provádějí rychlé převody, protože je účtují vnitřně mezi svými pobočkami v jednotlivých zemích.

CurrencyFair se hodí pro převod větších částek peněz. Má velmi příhodné směnné kurty. Poplatek za převod je fixní a relativně malý.

Alternativou ke CurrencyFair je TransferWise. Poplatek za převod tvoří 0,7% z částky.

Peníze si převeďte z českého účtu na bankovní účet na Novém Zélandu.