Rozhovor s Luckou o Novém Zélandu, práci i cestování

Nový Zéland je snem mnohých cestovatelů i těch, kteří chtějí dlouhodobě pracovat v zahraničí. Díky programu Working holiday, který se každoročně otevírá pro Čechy, můžete zažít skutečné novozélandské dobrodružství. Lucie takové zkusila už v roce 2015 a od té doby si užívá Nový Zéland v dobrém i zlém. Pojďme se společně podívat na to, jaký život na Zélandu pro Čechy skutečně je.

Ahoj Lucko, můžeš se prosím ve zkratce představit? Kdo jsi a proč Tě zaujal právě Nový Zéland?

Ahoj, je to asi lehce úsměvné, ale Nový Zéland mě zaujal tak trochu kvůli jedné astroložce, která mi řekla, že kdybych se přestěhovala na druhou stranu zeměkoule, bude se mi dařit lépe 🙂

Ale samozřejmě roli hrálo i to, že právě na Zéland máme možnost vycestovat na Working Holiday víza a jelikož jsem splňovala věkový limit, rozhodla jsem se to zkusit.

Nutno podotknout, že jsme se o víza ucházeli v roce 2015 a už to byl docela oříšek, získat je. Zhruba v téhle době totiž asi začalo to šílenství všech, kteří si myslí, že je to tady ráj na zemi 🙂

Jinak pocházím ze západu Čech a celý život jsem se pohybovala převážně v administrativě, která mě absolutně nebavila. A když jsem řekla příteli o svém plánu zkusit si Zéland, myslel si, že jsem se zbláznila. Nejdříve odporoval, ale nakonec se rozhodl to zkusit taky a ve výsledku je za to hodně rád.  

Vzpomínáš na den, kdy jsi poprvé přistála na Zélandu? Co se ti honilo v hlavě? Jak jsi se vůbec připravovala na tuhle cestu?

Na to, co se mi honilo v hlavě, si naprosto přesně pamatuju – říkala jsem si, že bude fajn, až takhle poletím zase pryč a budu to mít za sebou :-). Hlavně kvůli tomu, že můj přítel začal sledovat cca půl roku před odletem různé blogy a neustále mě informoval, jak to bude stát na Zélandu za prd – že nebudeme moct najít práci, že když práci najdeme, zaměstnavatel nám třeba nezaplatí a že je tam hrozně draho…

A jak jsem se připravovala? Řekla bych, že nijak zvlášť. Navštívili jsme pražskou přednášku pana Oldřicha Théra, ale že by byla extra přínosná, si nemyslím. A už předtím jsem pracovala v zahraničí, takže jsem administrativu měla vyřešenou, jen jsem si obešla doktory – zejména zubaře, vyřídila datovou schránku (která mi byla k ničemu), uzavřela cestovní pojištění a odhlásila se od své zdravotní pojišťovny. O tom, že jsem přípravě opravdu moc nevěnovala, svědčí i fakt, že jsem si myslela, že je na Zélandu celý rok teplo :-)))

Kde jsi všude stihla cestovat na Novém Zélandu? Jaká místa bys doporučila těm, kteří teprve plánují svůj velký výlet?

Jsme tady už skoro 3 roky, takže jsme procestovali téměř všechno, co se vidět dá, ale nutno podotknout, že nejsme klasičtí milovníci treků a raději si dáme dobré jídlo a pohodu než x-denní výšlap 🙂

Prvních cca 9 měsíců na Working Holiday jsme strávili na jižním ostrově, zbytek severní.

A co se mi líbilo nejvíc? Každopádně tuleni u Kaikoury. A celkově příroda na jižáku je krásná. Třeba Routeburn trek byl výbornej, potom Queenstown a treky v jeho okolí. Na severním ostrově zase stojí za to Tongariro Crossing a Coromandel.

Jak drahý je Nový Zéland v porovnání s životem v Čechách?

Tak Zéland oproti Ćechám rozhodně drahý je. Počínaje chlebem, pivem konče :-). Výjimkou je hovězí maso – výborný steaky koupíš v porovnání s ČR za hubičku. Jen tak pro přehled – balení toustového chleba cca 60 Kč (trošku kvalitnější, jinak hodně obyčejnej za 15 Kč, ale ten je hroznej). Celkově pečivo tady nestojí za nic…

Litr mléka 50 Kč a pivo třetinka v obchodě 30 Kč minimálně. Hodně drahá je zelenina mimo sezónu. Teď například máme zimu a jedna paprika stojí 60 Kč, kilo rajčat 75 kč.

Docela levné jsou potom sladkosti, a McDonalds, takže pro holky nic moc 🙂 člověk přibere raz dva, když chce ušetřit. My už jsme to radši přestali počítat.

Na Zélandu už jsi přes dva roky. Jak jsi dokázala zařídit pracovní povolení na tak dlouhou dobu?

Už jsme začali třetí rok a momentálně pracujeme na rezidenci. A to díky mému příteli – je to strojař a o ty je tady docela nouze, takže okamžitě, když zkusil hledat, našel firmu, která mu nabídla práci a sponzorship, na základě kterého jsme dostali tříletá pracovní víza. 

Jak těžké je dnes sehnat práci na Novém Zélandu? Jaké máš Ty pracovní zkušenosti?

Já si myslím, že sehnat práci na Zélandu je v dnešní době hračka. Je spousta skupin na Facebooku a jakmile někdo hledá a napíše příspěvek do skupiny, většinou se docela rychle ozve někdo, kdo o něčem ví.

My jsme problém nikdy neměli, pracovali jsme všude možně – začali jsme tříděním chřestu, pokračovali sběrem třešní, pak pruningem třešní, pracovali jsme na vinici (což se mi líbilo nejvíce) a pak jsem na delší dobu skončila na kiwi sadu. Aktuálně už rok pracuju v masokombinátu a nestěžuju si. 

Celkově si pobyt na Zélandu nemůžu vynachválit (až na tu zimu). Zdokonalili jsme se v angličtině, žijeme u moře a každej den je tu v podstatě jako dovolená :-). Ale to hlavně díky vyššímu příjmu mého přítele.

Pokud pracujete za minimálku, moc si tady člověk neužije a rozhodně to není na velké spoření. Už jsem potkala pár lidí na sadu, kteří říkali, že si sem přijeli vydělat na hypotéku 🙂 tak ti byli docela zklamaní, že to asi nevyjde a taky se během asi 5 měsíců sbalili a odjeli zpátky do Čech.