Trajekt

Při cestování na Nový Zéland si můžete vyzkoušet všechny způsoby dopravy. Pro přepravu mezi ostrovy si můžete zvolit letadlo nebo trajekt. Ten převáží nejen cestující ale i auta, která parkují v podpalubí, zatímco turisté si užívají plavbu v horních patrech.

Trajekt Wellington – Picton

Nový Zéland je tvořen dvěma hlavními ostrovy.  Na Severním ostrově žije převážná většina populace. Nachází se zde hlavní město Wellington a největší metropole Auckland. Jižní ostrov láká hlavně na přírodu a adrenalinové sporty v městě Queenstown.

Pokud chcete projet celou zemi, musíte se nějak přepravit mezi ostrovy. Nejrychlejší je letět letadlem například z Aucklandu do Christchurch, ale mnoho lidí dává přednost autu, které jim umožní Nový Zéland lépe prozkoumat.

Ostrovy jsou rozděleny Cookovým průlivem, který brázdí trajekt. Ten spojuje města Wellington na Severním ostrově, s městečkem Picton, které leží na Jižním ostrově.

Celá cesta zabere zhruba tři hodiny, ale záleží na počasí. Trajektů jezdí kolem sedmi denně. Levnější je jet v noci, ale samotná cesta je velmi pěkná, takže pokud nechcete přijít o výhledy, doporučujeme trošku si připlatit.

Výhody cestování trajektem

  • Plavba mezi ostrovy nabízí nádherné výhledy. Nejkrásnější doba je rozbřesk nebo západ slunce.
  • Po úmorné cestě autem je trajekt příjemná změna – protáhnete si nohy, dáte si novozélandské pivo nebo kafe.
  • Určitě potkáte nějaké sympatické cestovatele a místní obyvatele. Trajekt je běžnou součástí novozélandské dopravy.

Srovnání společností provozujících trajekty

Doprava trajektem mezi Pictonem a Wellingtonem je zajišťována dvěma společnostmi – Interislander a Bluebridge. Nejsou mezi nimi velké rozdíly. Většinou se budete rozhodovat pro jednu z nich spíše podle času, kdy chcete odjet.

Interislander

Starší z obou společností. Provozuje celkem tři lodě. Největší z nich má kapacitu 1 350 osob. Na trajektech jsou bary, kavárny i hrací koutky pro děti. Je zde tedy spousta možností, jak strávit cestu.

Bluebridge

Společnost má dva trajekty, které jsou menší než lodě Interislanderu. Je možné si zaplatit soukromou kabinu s postelí. Společnost nabízí wi-fi a filmy zdarma.

Jak si zajistit jízdenky?

Nejvýhodnější je zabookovat si jízdenky dopředu. Nejen že získáte jistotu, že bude na palubě místo v době, kdy to potřebujete, ale porovnáte si ceny a můžete objevit speciální nabídky.

Pokud se chystáte přepravovat v hlavní sezóně, může se vám stát, že kapacita trajektů se rychle naplní. Zajistit si jízdenky včas je proto nezbytné.

Pokud jste si k dopravě po Novém Zélandu zvolili pronájem auta, zjistěte si, jestli autopůjčovna neposkytuje na přepravu trajektem slevy.

V případě cest autobusem, bude plavba trajektem pravděpodobně započtena do ceny jízdného. Ověřte si tuto skutečnost při koupi autobusové jízdenky.

Jízdenky si zarezervujete online přes webové stránky společností Interislander nebo Bluebridge.

Ceny jízdenek

Ceny se pohybují v závislosti na tom, jestli je objednáváte na dobu, kdy vrcholí hlavní turistická sezóna a na tom, jak dlouho dopředu si je zarezervujete. Máte možnosti zvolit si různé typy jízdného.

Pokud cestujete bez vozidla, bude se cena pohybovat okolo 60 NZD. Přeprava auta trajektem stojí 120 až 180 NZD. Pokud máte s sebou campervan může cena za plavbu vyšplhat až nad 240 NZD.

Jak probíhá nalodění na trajekt?

Přeprava osob trajektem

Pokud nemáte auto, musíte se k terminálu lodi dostavit alespoň třicet minut před odjezdem. Terminál pro pasažéry je umístěn jinde než pro řidiče. Ve Wellingtonu je tento terminál umístěn v Aotea Quay pro lodě Interislanderu nebo v 500 Waterloo Quay pro lodě Bluebridge.

V Pictonu najdete terminál pro pasažéry na 1 Auckland Street pro lodě Interislanderu nebo na 1 Lagoon Road pro Bluebridge.

Můžete si s sebou vzít dvě třicetikilová zavazadla. Pokud tento limit překročíte, musíte uhradit další poplatek.

Přeprava auta trajektem

Nalodění auta nebo campervanu chvíli trvá. K terminálu pro vozidla se musíte dostavit alespoň hodinu před začátkem plavby. Terminály pro vozidla jsou dobře označeny. U vstupu na parkoviště ukážete jízdenku, následně vás posádka naviguje do správné fronty.