Rotorua

Při svém cestování po Novém Zélandu byste neměli opomenout navštívit město Rotorua. Je vyhlášeným cílem nejen zahraničních cestovatelů, ale i Novozélanďanů, kteří zde jezdí za geotermálními prameny, gejzíry a bahenními lázněmi. Rotorua není jen splněným snem geologů, ale také centrum maorské kultury.

Rotorua – město síry

Rotorua leží v centru Severního ostrova, 230 kilometrů jihovýchodně od Aucklandu.

Název Rotorua pochází z maorštiny a znamená „druhé jezero“ nebo „jezero v kráteru“. Město se totiž nachází na březích stejnojmenného jezera, které vzniklo v kráteru vulkánu a je druhé největší v regionu. V okolí je pak dalších 17 jezer.

Nejdůležitějším odvětvím je již od 19. století turismus. Počet stálých obyvatel dosahuje 60 000, ale Rotoruu ročně navštíví přes tři miliony výletníků, 90% z toho jsou sami Novozélaďané. Možností ubytování je tady mnoho od drahých hotelů až po ubytovny pro baťůžkáře.

Město síry se Rotorue neříká pro nic za nic. Stačí vyjet za město a ucítíte pach zkažených vajec sami. Rotorua má geotermální energie na rozdávání.

Kdy je vhodný čas na návštěvu?

Dostat se do Rotoruy je z Prahy docela štreka. Však je to taky přes 18 000 kilometrů. Časový posun je až dvanáct hodin, ale záleží, na tom, kdy se zrovna mění čas. Pak může být rozdíl pouze deset nebo jedenáct hodin.

Letenky na Nový Zéland jsou poměrně drahé, takže je dobré si rozmyslet, kdy je ta nejlepší doba na návštěvu.

Obecně je Rotorua poměrně deštivé místo. Na jaře je zde příjemně. Dny se prodlužují a otepluje se. Nejkrásnější dovolená je tady v létě, které je skvělé na plavání v jednom z mnoha jezer v oblasti. Nejtepleji je v únoru, kdy také nejméně prší.

Zato na podzim se počasí rychle zkazí. V zimě nemrzne, teploty se pohybují kolem deseti stupňů.  Není špatné se naložit do termálních lázní, zatímco venku je pod mrakem.

Zajímavosti ve městě Rotorua a v okolí

Plavba po jezeru Rotorua

Jezero Rotorua je sice poměrně velké, za to jeho hloubka dosahuje pouhých 10 metrů. Vysoký obsah síry ho zbarvuje do modra s nádechem žluté. Není vhodné ke koupání, ale vyhlídkové plavby po něm jsou vyhlášené.

Uprostřed jezera Rotorua se nachází posvátný ostrov Mokoia, který má v soukromém vlastnictví místní maorský kmen. Na ostrově se nachází ptačí rezervace.

Maorská vesnice Whakarewarewa

Pokud se chcete dozvědět něco vice o maorské kultuře, navštivte vesnici Whakarewarewa, kde si můžete dát hangi, tradniční maorské jídlo připravované v podzemní peci, nebo si nechat udělat maorské tetování Ta Moko. Vesnice leží na okraji Rotoruy.

Procházka v korunách stromů v lese Redwoods

Sedmisetmetrová procházka po dřevěných mostech ve výšce 12 metrů vás zavede do korun stoletých stromů. Nachází se přímo v Rotorue. Projít se můžete dokonce i v noci. Může vás ale odradit vstupné, které činí 29 NZD.

Na kole po stezce Te Ara Ahi

Pokud jste vášniví cyklisté, zkuste projet padesáti kilometrovou cyklostezku Te Ara Ahi, která začíná v Rotorua a končí v údolí Waikite. Vede okolo údolí Waimangu, Te Puia a jezera Okaro.

Vulkanické údolí Waimangu

Údolí Waimangu vzniklo v roce 1886 po výbuchu sopky Tarawera. Tato událost se zapsala do dějin Nového Zélandu. Při výbuchu zahynulo 120 lidí. Jezero Rotomahana se značně rozšířilo a nenávratně byly poškozeny Bílé a Růžové terasy, považované tehdy za jeden z divů světa. Teprve v posledních letech dokázali geologové určit, kde se nacházejí jejich pozůstatky.

Waimangu znamená v maorštině černá voda a přesně takovou barvu má místní gejzír. Déle zde najdete jezero Frying Pan (Pánev), ve kterém vyvěrá největší termální pramen světa. Inferno Crater Lake (Jezero Pekelného kráteru) zase láká na svou nezaměnitelnou modrou barvu.

Geotermální park Wai-O-Tapu

Bublající bahno, termální prameny a jezírka hrající všemi barvami, to je geotermální park Wai-O-Tapu. Z Rotoruy se sem dostanete do půlhodiny autem.

Vstup do areálu stojí 32,50 NZD, ale rozhodně stojí za to. Známý gejzír Lady Knox stříká až do výšky 20 metrů.

Nejslavnější atrakcí je ale Champagne Pool, Šampaňské jezírko, pojmenované podle bublinek oxidu uhličitého, které z něj unikají. Jeho oranžová barva je způsobena přítomností antimonu a arzeniku ve vodě.

Raftování na řece Kaituna

Jen čtvrthodinu od města Rotorua se nachází řeka Kaituna. Vyzkoušejte sjezd vodopádů Tutea Falls na raftu. S výškou sedm metrů jsou nejvyššími na světě, které jsou ještě s raftem sjízdné. Divoká zpěněná voda vám zvýší hladinu adrenalinu v krvi.

Při výletech se vám bude hodit mapa oblasti s vyznačenými turistickými cestami. Další tipy na výlety naleznete například zde: https://www.freewalks.nz/rotorua-walks