Těžko se dostanete na planetě Zemi dál, než na Nový Zéland. Od České republiky je vzdálen přes 18 200 kilometrů. Ať už zde jedete kvůli cestování nebo vás sem láká práce, je dobré znát alespoň základní informace o Novém Zélandu.

Nový Zéland je zemí kontrastů. Zasněžené hory střídají zlaté pláže. Žijí zde zvířata, která jinde nenajdete. Není divu, že tak fotogenická krajina láká filmaře z celého světa k natáčení kasovních trháků.

Stát Nový Zéland

Nový Zéland (New Zeland) se v maorštině se nazývá Aotearoa, což znamená země dlouhého bílého oblaku. Je parlamentní demokracií. Hlavou státu je britský panovník, v současnosti tedy král Karel III. (po úmrtí královny Alžběty II.). Zastupuje ji generální guvernér. Skutečnou moc má však předseda vlády.

Vlajka Nového Zélandu

Vlajka Nového Zélandu se skládá se zmenšeniny britské vlajky vlevo nahoře a se čtyřmi červenými hvězdami, které tvoří souhvězdí Jižní Kříž. Často se objevují názory, že by se měla vlajka změnit, aby se nepletla s Austrálií a nepřipomínala tolik historickou závislost na Velké Británii.

Hymna Nového Zélandu je jednak skladba God Save the Queen a také God Defend New Zealand.

Měna Nového Zélandu je novozélandský dolar, což je asi 15 Kč.

Zajímavost

Nový Zéland je první země na světě, která měla volební právo pro všechny obyvatele, tedy muže i ženy. Stalo se tak v roce 1893. Taky jde o první zemi, kde najednou všechny nejvyšší pozice v zemi (guvernér, premiér a předseda nejvyššího soudu) zastávaly ženy.

Geografie

Nový Zéland leží v Oceánii, jihovýchodně od Austrálie. Je tvořen dvěma hlavními ostrovy Severním a Jižním, mezi nimiž se nachází Cookův průliv, a mnoha malými ostrůvky.

Nádherná krajina je tvořena například fjordy, ledovcovými jezery, zelenými údolími, ale i aktivními sopkami. Častá jsou také zemětřesení, některá dokázala napáchat závažné škody.

Hlavní město Nového Zélandu je Wellington, nejvíce obyvatel má ale Auckland. Dalšími významnými středisky jsou Hamilton, Christchurch, Queenstown a Dunedin. Turisticky navštěvovaná je také Rotorua a samozřejmě Hobitín.

Zajímavost

Na Novém Zélandu najdete místo s nejdelším názvem na světě. Je jím kopec Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu (Něco jako: Vršek, kde Tamatea, muž s velkými koleny, lezec na hory i z hor a polykač země, který šel kolem, hrál na flétnu pro svou milovanou).

Obyvatelstvo

Tři čtvrtiny obyvatel žijí na Severním ostrově, skoro 90% jich žije ve městech. Nový Zéland je jedním z nejméně obydlených států na světě. Ačkoliv jeho rozloha se blíží rozloze Japonska, celková populace činí kolem 4,5 milionu (Japonců je 126 milionů).

Oficiální jazyk je angličtina, maorština a novozélandský znakový jazyk. Anglicky se bez problémů domluvíte. Maorštinou ale plynně hovoří jen asi 4% populace.

Převažujícím vyznáním je křesťanství, ale třetina obyvatel se nehlásí k žádnému náboženství.

Od 90. Let 20. Století přijíždí na Nový Zéland stále vice imigrantů, zejména z Číny a Indie.

Zajímavost

Nový Zéland byl poslední význačnou pevninou, kterou lidé objevili.

Historie Nového Zélandu

První obyvatelé na Novém Zélandu byli polynéští Maorové, kteří jej osídlili ve 13. století našeho letopočtu. Evropané Nový Zéland objevili v roce 1642, kdy jeho břehům doplul Holanďan Abel Tasman.

V roce 1840 se o zemi začali zajímat Britové a porazili místní obyvatelé v bojích o půdu. Nový Zéland se na chvíli stal součástí Austrálie, od roku 1907 pak získal statut dominia. Skutečnou nezávislost si vydobyl až v roce 1947. Dodnes je však hlavou státu britská královna.

Zajímavost

Pokořitel Mount Everestu Edmund Hillary byl Novozélanďan.

Rostliny a zvířata (flóra a fauna)

Izolace Nového Zélandu vedla k tomu, že se zde vyvinula vegetace, která se jinde nevyskytuje.  Až devět desetin původních rostlin jsou endemity. Bohužel, Evropané na ostrově mnoho původního pralesa vykáceli. V hodně oblastech jsou proto problémy s erozí.

Na rozdíl od Austrálie nenajdete na Novém Zélandu žádná nebezpečná zvířata. Nežijí tady ani žádní hadi.

Nový Zéland je ráj pro ptáky, ale jinak se zde původně vyskytovalo jen pár dalších živočichů. Mezi ně patří dva druhy netopýrů, několik druhů žab, scinkové, gekončíci a hatérie, které patří mezi prastaré druhy plazů, jinde již vyhynulé.

Evropané zde přitáhli domácí zvířata, která ale spásají místní vegetaci a působí tak závažné škody.

Zajímavost

Kiwi se na Novém Zélandu neoznačuje ovoce, ale nelétavý pták, novozélandský národní symbol. Ovoci se říkalo čínský angrešt, ale kvůli studené válce se začalo prodávat pod názvem kiwi v zahraničí. Na Novém Zélandu se setkáte s názvem kiwifruit.

Další zajímavosti o Novém Zélandu

  1. Nový Zéland leží na jižní polokouli. Má čtyři roční období, která jsou oproti Česku obráceně. Tedy když je tady zima, je tam léto. Počasí na Novém Zélandu je ostrovní, větrné a rychle se mění.
  2. Čas je oproti České republice posunut o 10 až 12 hodin, záleží, kdy se zrovna mění čas ze zimního na letní. Nový Zéland má dvě časová pásma, jedno na hlavních ostrovech a pak časové pásmo Chathmanských ostrovů, které je o 45 minut posunuté oproti novozélandskému času. Obyvatelé Chatmanských ostrovů jsou tak první, kdo slaví Nový rok.
  3. Řízení auta na Novém Zélandu je oblíbený způsob dopravy. Na 4 miliony obyvatel připadá 2,5 milionu aut. Řídí se vlevo.
  4. Novozélandská kuchyně je ovlivněna kuchyní britskou, takže si zde dáte fish and chips. Výtečné jsou plody a moře a ryby. Tradiční maorské jídlo hangi se skládá z masa a zeleniny, které pomalu pečou v peci vyhloubené v zemi, do které se dají rozpálené kameny.
  5. Novozélanďané mají rádi kriket a fotbal, nejoblíbenější sport je ale jednoznačně rugby. Novozélandský rugbyový tým vždy před začátkem zápasu předvádí maorský bojový tanec haka.