Jedete na Nový Zéland na working holiday? Nebo se zde chystáte pracovat či studovat po delší dobu? Pak vás jistě bude zajímat, jaké jsou životní náklady na Novém Zélandu. Kolik si lze vydělat a kolik co přibližně stojí?

Život na Novém Zélandu

Život na Novém Zélandu se může dramaticky lišit podle toho, kde se nacházíte. Pokud si chcete užívat městského života, utratíte mnohem více, než když budete pracovat na farmě, kde vás i ubytují. Obecně jsou životní náklady na Novém Zélandu dost vysoké. Průměrné výdaje v jedné domácnosti na týden přijdou na 1 300 NZD tedy přes 19 000 Kč.

Když jste na Novém Zélandu na working holiday, budou vaše náklady podstatně nižší. A navíc protože budete moci pracovat na Zélandu, vydělávat budete dolary a utrácet stejně tak. Při přepočtu vydělaných českých korun a útraty v dolarech je to vždy trochu nepříjemné.

Nejdražší je bydlet ve velkých městech

Nejdražším místem na život je Auckland, po něm následuje Wellington. Severní ostrov je bohatší a tím pádem jsou zde nejvyšší životní náklady na Novém Zélandu. Žít na jižním ostrově je výrazně levnější.

To, kde bude člověk bydlet, není dáno jen náklady, ale i jeho celkovou životní situací. Rodiny s dětmi budou hledat místa s kvalitními školami, lidé se zdravotními obtížemi zase budou hledět na to, kde je nejlepší zdravotní péče.

Ceny bydlení na Novém Zélandu

Bydlení představuje pro Novozélanďany největší zásek do rozpočtu. Nájmy a ceny nemovitostí rostou, čím blíže jsou centru velkého města.

Auckland suverénně vede jako nejdražší místo pro bydlení. Střední hodnota domu zde šplhá k 825 000 NZD, zatímco v druhém nejdražším městě Wellingtonu je skoro o polovinu méně.

Nájem dvojpokojového bytu ve městě se pohybuje od 350 NZD do 500 NZD za týden. Nejsou v něm zahrnuty služby, takže domácnosti musí počítat s dalšími náklady za energie a vodu, které se budou lišit podle poskytovatele. Zvláště náklady za topení v zimních měsících se mohou rychle vyšplhat nahoru. Dobré je počítat s 30 NZD za týden.

Nemovitosti k pronájmu jsou obvykle větší, než je zvykem v Evropě, a jsou obvykle vybaveny spotřebiči a zařízeny kvalitním nábytkem.

Samozřejmě pokud jedete na kratší dobu a uskrovníte se, můžete svoje náklady za bydlení výrazně snížit. Někteří zaměstnavatelé zvláště na farmách poskytují ubytování zadarmo nebo za velmi příznivé ceny.

Ceny potravin

Nový Zéland je izolovaná země. To se odráží na cenách potravin, které musí dovážet.  Pokud chcete ušetřit, nakupujte místní potraviny a nakupujte zboží v akci. Místní se snaží ušetřit nakupováním v množstevních slevách. Počítejte, že utratíte kolem 100 NZD za týden.

Orientační ceny za některé zboží:

Oběd ve městě                                    17 NZD

Půlkila kuřecích prsou                       8 NZD

Litr mléka                               2,12 NZD

12 vajec                                  5 NZD

Kilo rajčat                               6 NZD

Půlkila sýra                             8 NZD

Kilo jablek                              3,70 NZD

Kilo brambor                          3,45 NZD

Chleba                                     2,50 NZD

Balíček cigaret Malboro        26 NZD

Půllitr novozélandského piva 6 NZD

Ceny za dopravu

Koupit si auto je na Novém Zélandu relativně levné. Automobilová doprava je proto preferovaná. Zejména pokud chcete jezdit na výlety nebo musíte dojíždět do práce, je výhodné si pořídit ojeté auto. Pozor však na pojištění. Povinné ručení na Novém Zélandu neexistuje, ale je důrazně doporučováno, nějaký typ pojištění si opatřit.

Městská hromadná doprava či dálkové autobusy a vlaky také nejsou předražené. Například základní jízdenka po Wellingtonu stojí 2 NZD. Výrazně se dá ušetřit, pokud si pořídíte měsíční či roční předplatné. Měsíční permanentka na všechnu veřejnou dopravu vyjde na 150 NZD, ale ta je výhodná jen, pokud chcete hodně cestovat.

Další výdaje

Poměrně drahé je na Novém Zélandu oblečení a věci osobní potřeby.

Káva v kavárně vás vyjde na 5 NZD. Lístek do kina stojí kolem 15 NZD.

Za pevné připojení na internet zaplatíte až 90 NZD měsíčně. Minuta volání na mobil stojí okolo 0,50 NZD, ale hodně záleží na vašem operátorovi a tarifu.

Minimální mzda a průměrná mzda na Zélandu

V současnosti se směnný kurz pohybuje kolem 13,40 Kč za 1 NZD.

Od 1. dubna 2024 činí minimální hodinová mzda na Novém Zélandu 23,15 NZD. Při standardním 40hodinovém pracovním týdnu to odpovídá 926 NZD týdně.

Minimální mzda Hodinová mzda 8 hodin za den 40 hodin za týden 80 hodin za týden
Dospělí $23.15 $185.20 $926 $1852
Zkušební doba $18.52 $148.16 $740.80 $1481.60
Trénink $18.52 $148.16 $740.80 $1481.60

Aktuální výši minimální mzdy najdete na oficiálních webových stránkách Employment New Zeland.

Práce na Novém Zélandu není těžké sehnat. Můžete tedy počítat s tím, že váš výdělek bude vyšší.

I pokud je vaším hlavním cílem studium, můžete se studentskými vízy pracovat až 20 hodin týdně a tak některé své náklady pokrýt.

Průměrná mzda na Novém Zélandu

Průměrná mzda se v jednotlivých regionech a odvětvích liší. Například v Aucklandu je průměrný roční plat 111 718 NZD.

Pokud jste na Novém Zélandu na working holiday, předpokládá se, že váš pobyt nebude jen pracovat, ale že budete i cestovat a tedy utrácet. Podmínkou pro získání WH víza je, že máte naspořenu alespoň částku v hodnotě 4 200 NZD, která vám pomůže vaše životní náklady na Novém Zélandu pokrýt.

Cestovní pojištění na Nový Zéland

Plánujete pracovat na Novém Zélandu? Ať už se chystáte na Working Holiday, sezónní práci na farmách nebo do pohostinství, cestovní pojištění by mělo být vaší prioritou. Zdravotní péče na Zélandu je drahá a běžné cestovní pojištění často nekryje práci – zejména manuální činnosti nebo zaměstnání v rizikovějších odvětvích.

Než si vyberete pojistku, ověřte si, zda zahrnuje pracovní úrazy, adrenalinové aktivity a případný návrat do Česka v případě vážných komplikací. Myslete i na krytí odpovědnosti za škodu, které vás může ochránit, pokud něco omylem poškodíte u zaměstnavatele. Šetřit na pojištění se nevyplatí – může vám zachránit nejen peníze, ale i celou pracovní zkušenost.

Cestovní pojištění Generali Česká pojišťovna je mezi Working holiday dobrodruhy velmi využívané a od cestovatelů máme dobré zpětné vazby. Také proto jsme v rámci našich dalších cestovatelských portálů pro vás vyjednali slevový kód.

Uplatněte slevový kód “digitalninomadstvi” (sleva 40%) při sjednávání pojištění do zahraničí od Generali Česká pojišťovna. Přejděte na web a nezapomeňte manuálně zadat slevový kód.

SLEVA 40% NA POJIŠTĚNÍ

Slevový kód „digitalninomadstvi“ zadáváte při sjednání pojištění online na webu Generali Česká pojišťovna až ve 4. kroku Kontrola a platba, vaše konečná cena bude následně snížena.

Plánujete dlouhodobý pobyt na Novém Zélandu

Pokud máte v plánu Working Holiday na Novém Zélandu nebo několikaměsíční cestování po Severním a Jižním ostrově, pak doporučujeme srovnání pojištění s variantou od True Traveller. Jedná se o nejoblíbenější cestovní pojištění pro dlouhodobé pobyty pro cestovatele, kteří chtějí mít vyšší pojistné limity a zároveň ještě lepší klientský servis.