Poznat na život na Novém Zélandu je snem mnoha Čechů. Cestování za krásnou přírodou a pohodovými lidmi však něco stojí. Je proto potřeba si něco vydělat. Práce na Novém Zélandu lze nalézt poměrně snadno a velkou výhodou je program working holiday víz pro české občany. Jen je potřeba se trochu zorientovat. Jaké jsou požadavky a podmínky legální práce na Novém Zélandu?
Jak sehnat práci na Novém Zélandu
Nemusíte se bát, že byste práci na Novém Zélandu nenalezli. V zemědělství jsou pracovníci vždy potřeba, zvlášť když je sezóna sběru ovoce.
Abyste ale nalezli dobrou práci, je dobré učinit pár kroků předem:
- Vytvořte si životopis, které pošlete budoucím zaměstnavatelům
- Ještě před tím, než přijedete, pošlete pár žádostí o pracovní pozice
- Můžete kontaktovat pracovní agenturu
- Připravte se na pracovní pohovor
- Na místě můžete hledat práci na vývěskách či v novinách
Hledání práce online
Hledat práci na internetu je základ. Navíc jde o pohodlný způsob, kdy ani nemusíte vstát z postele. Na pracovní inzeráty ale odpovídejte rychle. Nabídky se objevují a mizí.
Zkuste například tyto webové stránky:
- https://seasonalwork.co.nz/
- https://nzfarmsource.co.nz/jobs/
- https://www.newkiwis.co.nz/
- https://jobify.co.nz/
Hledání práce na Novém Zélandu osobně
Mnoho prací není vůbec inzerováno. Často prostě stačí zajít za zaměstnavatelem a o práci požádat. Je k tomu zapotřebí mít proaktivní přístup a zdravé sebevědomí. Jde o nejefektivnější metodu hledání práce na Novém Zélandu.
Typy prací na Novém Zélandu pro lidi na Working Holidays
Podívejte se na program Working Holiday na Novém Zélandu pro cestovatele 18 – 35 let.
Práce v sadu nebo na vinici
Tato práce se získává nejsnadněji. Ovocné sady a vinice pokrývají nezanedbatelnou část zemědělské půdy a vytváří mnoho pracovních míst. Novozélandská vláda proto lidi s working holiday vízy láká tím, že jim víza prodlouží, když budou v tomto odvětví pracovat.
I když jde o celoroční zaměstnání, protože stromy i vinice se musí průběžně ošetřovat, zastříhávat, protrhávat apod. Sezónní práce na Novém Zélandu však začínají se sběrem jablek či třešní, kdy vás přijmou okamžitě.
Pracovat lze i v balírnách nebo při zpracovávání ovoce.
Sběr dalších plodin
Na Novém Zélandu se pěstují jahody, maliny i borůvky. Rostou zde obrovská pole. Náročný je sběr dýní. Novozélandským specifikem je práce s kiwi ovocem.
Práce na farmě
Jedná se často o těžkou manuální práci, jako je například stříhání ovcí. Je také dobře placená. Ačkoliv je na Novém Zélandu více ovcí než lidí, chovají se zde i krávy. Nevíce pracovníků je potřeba v období kdy se rodí jehňata a telata.
Další práce v potravinářském průmyslu
Práci lze sehnat i v mlékárenském průmyslu, v mrazírnách či na jatkách. Oblíbeným odvětvím je rybolov.
Práce v pohostinství
Jde o různé typy prací. Bude hodně záležet na úrovni vaší angličtiny a na tom, jaké máte zkušenosti. Můžete například pracovat na recepci hostelu. Oblíbené jsou i práce v kavárnách či barech.
Práce v cestovním ruchu
Práci lze najít jako průvodce, pokladní u turistických atrakcí, sportovní instruktor apod.
Velmi oblíbenou je sezónní práce v lyžařských střediscích. Potřeba jsou vlekaři, lyžařští instruktoři či pracovníci na parkovištích. Často můžete k platu dostat i permanentku nebo jiné benefity.
Au pair
Hlídání dětí je vhodná práce pro ty, kteří chtějí poznat život Novozélanďanů zblízka. Rodina navíc většinou poskytne ubytování a stravu.
Co je třeba zařídit
Pracovní povolení
Pokud jste do země přijeli nejen kvůli cestování ale i na pracovní pobyt, budete potřebovat nějaký typ pracovního víza. Je lepší si ho zajistit předem, než abyste přijeli jako turisté a pak složitě zařizovali.
Češi nejčastěji vyjíždí za prací na Nový Zéland díky Working Holiday vízum, a tak mohou práci kombinovat s poznáváním Nového Zélandu.
IRD daňové číslo
Abyste mohli mít na Novém Zélandu legální příjem ze zaměstnání, je potřeba si zařídit IRD daňové číslo. Bez něj vám bude zaměstnavatel strhávat maximální sazbu daně z příjmu, která činí 45% platu.
Požádat o IRD daňové číslo lze po příjezdu na Nový Zéland. Žádost se podává online. Je potřeba mít na Novém Zélandu otevřen bankovní účet.
Bankovní účet
Otevřít si bankovní účet na Novém Zélandu je poměrně jednoduché, ale na počkání to obvykle nejde. Banky vám většinou bankovní účet neotevřou na dálku, musíte již přímo být na Novém Zélandu. K zřízení účtu budete potřebovat doklad, že máte na Novém Zélandu bydliště.
Pokud jedete na Zéland v rámci Working Holiday, zřiďte si bankovní účet co nejdříve, ať vám zaměstnavatel může vyplácet výplatu.
Kolik si lze vydělat
Minimální mzda na Novém Zélandu se mění každý rok. V současnosti činí před zdaněním 16,5 NZD na hodinu nebo 660 NZD za čtyřiceti hodinový pracovní týden.
Na farmách budete často placeni úkolově. Vaše mzda by ale nikdy neměla klesnout pod hranici minimální mzdy.
Nezapomeňte, že náklady na Novém Zélandu jsou mnohem vyšší než v České republice.
Vrácení daní
Po konci pobytu si můžete nechat vrátit daně. Je to trochu komplikované, ale jde to zařídit online. Daňový rok končí na Novém Zélandu 31. března. Žádost o vrácení daně tedy lze podat až v květnu.
Před odletem na Zéland
Zkompletujte si včas všechnu potřebnou dokumentaci před odletem. Nezapomeňte na cestovní pojištění. Dopředu si můžete zařídit také eSIM a mít k dispozici data hned po přistání na Novém Zélandu.
- 50% sleva na cestovní pojištění
- Oblíbené pojištění pro Working Holiday od True Traveller
- eSIM karta (1GB za 4 USD, 10GB za 24 USD) – všechny varianty a ceny zde