Great walks neboli nejlepší treky na Novém Zélandu

Tzv. great walks Nového Zélandu jsou jedinečné túry, které vedou rozmanitou novozélandskou přírodou a ukazují svým návštěvníkům to nejlepší z Nového Zélandu. Tyto treky zahrnují původní pralesy, jezera, moře, řeky, horské štíty, soutěsky i rozsáhlá údolí.  Zkrátka přírodní poklady Nového Zélandu. Každý si v jednom z great walks najde svůj šálek kávy.

Co si pod pojmem great walks představit?

Great walks na Novém Zélandu spravují ochranáři přírody z oddělení Department of Conservation (DOC). Túry známé jako great walks (zjednodušeně přeloženo jako nádherné procházky) jsou dobře udržované a zpravidla dobře značené. Stejně tak chaty i kempy jsou dobře připravené pro unavené trampy.

Great walks, Nový Zéland

V hlavní turistické sezóně je potřeba obsazenost treků a rezervaci chat či kempů zkontrolovat s předstihem. Některé great walks není třeba mimo sezónu rezervovat, avšak podmínky se často mění. Aktuální nutnost rezervací a novinky o trasách najdete na oficiálních stránkách Department of Conservation. Přímo v informačních centrech DOC najdete potřebné informace, mapky i podrobnější brožurky o každém z výletů, cenách chat a kempů, náročnosti trasy a podobně.

Lake Waikaremoana, East Coast, Severní ostrov

Trasa vede podél břehu jezera Waikaremoana, přezdívaného „moře vlnících se vod“. Projdete se podél obřích stromů a vychutnáte si úchvatný výhled z Panekire Bluff. Trek je dlouhý 46 kilometrů a zabere 3 – 4 dny. Výlet je ohodnocen jako lehký až středně náročný. Po cestě je několik kempů a chat, kde můžete přenocovat. Přespání se musí zamluvit dopředu – online nebo v informačním centru DOC.

Great walks na Novém Zélendu

Tongariro Northern Circuit, národní park Tongariro, Severní ostrov

Cesta vede přes dramatickou sopečnou krajinu, ledovcové údolí, původní bukový les, alpské louky a lemuje smaragdově zbarvená jezera. Trasa se vine kolem hor Mt Tongariro a Mt Ngauruhoe. Tomuto treku se říká „sopečné srdce národního parku Tongariro“. Po cestě můžete spatřit mimo jiné také jedinečné alpské rostliny. Tongariro Northern Circuit je 43 kilometrů dlouhý okruh. Stejně jako u předchozích treků se kempy a chatky musí dopředu zarezervovat.

Whanganui Journey, národí park Whanganui, Severní ostrov

Trasa Whanganui Journey je unikátní tím, že vede po řece. Prozkoumáte malebnou krajinu z kánoe nebo kajaku plujícího po řece Whanganui. Mezitím si můžete udělat pauzy s krátkými procházkami. Podle odhadů DOC trvá cesta 3 – 5 dní. Je nutné dopředu rezervovat v období od října do dubna. Mimo sezónu platí na chatách pravidlo „kdo dřív přijde, ten dřív mele“.

Abel Tasman Coast Track, Jižní ostrov

Populární novozélandský trek vás povede přes zlaté písečné pláže podél pobřeží Tasmanova moře. Cestou přejdete přes 47 metrů dlouhý visutý most. Další zajímavostí je přírodní skalní bazén Kleopatra (Cleopatra’s Pool). Nenáročná trasa je dlouhá 60 km a zabere zhruba 3-5 dní. Po cestě jsou umístěné 4 chaty a 18 tábořišť.

Heaphy Track, West Coast, Jižní ostrov

Heaphy Track je dobře udržovaný a také dobře značený. Všechny velké řeky a potoky přechody jsou přemostěny. Cestu můžete začít buď z Brown Hut v Golden Bay (156 km od Nelsonu) nebo z Kohaihai na západním pobřeží (110 km od Westportu). Když budete mít štěstí, můžete v této oblasti zahlédnout ptáčka kiwi, jeden ze symbolů Nového Zélandu. Trasa vede 78,5 km a k jejímu zdolání je zapotřebí 4 – 6 dnů. Horská kola jsou na této trase povolena od 1. května do 30. listopadu.

Routeburn Track, národní park Fiordland, Jižní ostrov

Pokud chcete zažít alpské dobrodružství a odměnit se velkolepými výhledy na rozlehlé pohoří, údolí Hollyford a také kaskádu Routeburn Falls, pak je Routeburn tím pravým trekem pro vás. 33 kilometrů dlouhá cesta je odhadovaná na 2-3 dny pěší chůze. Většina řek a vodních toků je vybavena mosty. Občas se ale na trase vyskytují také menší vodní proudy bez mostů, které ale jdou zpravidla bezpečně překonat.

Kepler Track, národní park Fiordland

Krásné výhledy na alpské hřebeny kontrastují s klidným jezerem Te Anau a údolím bukového lesa. Nezapomeňte se vybavit sprejem proti písečným mouchám sandflies, které tu rádi koušou turisty. Během cesty můžete obdivovat fascinující jeskyně Luxmore Caves. Šedesátikilometrový oblíbený okruh vám zabere asi 4 dny chůze. Trasa je pěkně upravená, široká a dobře značená.

Milford Track, národní park Fiordland, Jižní ostrov

Vychutnejte si náročnější túru, která je považovaná za jednu z „nejkrásnějších procházek na světě“. Vydejte se po údolích lemovaných ledovci, procházejte se deštnými pralesy a obdivujte kaskádovité vodopády. Na tento trek rozhodně nezapomeňte fotoaparát, abyste mohli zachytit nádherné panorama a neopakovatelnou atmosféru Fiordlandu. Na trase se nedá kempovat, k dispozici jsou ale tři chatky.

Rakiura Track, Stewart Island, Jižní ostrov

Tento výlet je takovým malým útěkem za dobrodružstvím. Nejprve je třeba dopravit se na ostrov Stewart Island, kde 32 km dlouhý okružní trek začíná. Trasa vede přes pláže, lesy a podél břehů Paterson Inlet. Na tomto výletě můžete spatřit ptáka kiwi a další novozélandskou faunu a flóru. Ochutnáte také něco z maorské historie. Na trase jsou dvě chaty a tři kempy.