Půjčení auta na Novém Zélandu je jedním z nejčastějších způsobů, jak zemi procestovat. Spaní v autě a kempování patří k levnějším variantám cestování po této zemi a zároveň k nejoblíbenějším. Jaké jsou zde podmínky pro pronájem auta? Není to nic složitého, doporučuje se však nenechávat nic náhodě a pronájem naplánovat a zařídit s dostatečným předstihem, obzvláště v sezóně. Kde se dají auta půjčit a jaké jsou možnosti a ceny?

Půjčení auta na Novém Zélandu se rozhodně vyplatí dokládají zkušenosti cestovatelů. Ačkoliv zde funguje i hromadná doprava, jako jsou autobusy či vlaky, s autem máte při cestování mnohem více volnosti a můžete i ušetřit. Dojedete snadněji mimo město, kde jsou levnější ceny ubytování a služeb.

Půjčit nebo koupit?

Mnoho cestovatelů zvažuje různé možnosti, které Nový Zéland ohledně aut nabízí. Země je na turisty zvyklá a tomu je přizpůsoben i místní trh s auty. Je zde totiž běžný nejen krátkodobý pronájem, ale také koupě a následný prodej.

Na kratší cesty se vyplatí spíše pronájem auta, na dlouhodobější cesty koupě, protože v takovém případě už se dá výrazně ušetřit. Koupě auta není nijak složitá, jednotlivé vozy obvykle putují z ruky do ruky mezi cestovateli s podobným cílem.

V případě, že chcete na Zélandu strávit několik měsíců nebo i rok například v rámci programu Working Holiday, koupě auta se vyplatí. Můžete navštívit zdejší bazary nebo si vzít na pomoc některou z internetových stránek či aplikací. Často se dají sehnat auta za dobrou cenu i prostřednictvím inzerce v novinách nebo v supermarketech.

Prodej auta jde obvykle stejně snadno, samozřejmě je třeba počítat s tím, že už za něj nedostanete tolik, co jste zaplatili. Rozdíly ale nejsou nijak zvlášť vysoké. Složitá není ani administrace ohledně přepisu.

V tomto článku se však budeme věnovat první variantě, a to pronájmu. Jak už bylo řečeno, jedná se o ideální řešení v případě, že se nebudete zdržovat na Novém Zélandu dlouhodoběji.

Jaký typ auta si vybrat

Typ vozu je velice důležitým aspektem při výběru. Pokud je vaším cílem spaní v autě, určitě zvolíte spíše nějaký typ obytného vozu. Osobní auta jsou zase ideální pro přejíždění mezi ubytováním pod střechou, i tak lze ale v některých spát, pokud vám nevadí nepohodlí.

Dalším měřítkem je stáří vozu. Obvykle platí, že čím starší, tím levnější. Musíte však na druhou stranu počítat s tím, že jsou tyto vozy náchylnější k poruchám.

Osobák nebo Camper?

Jakou variantu tedy zvolit? Co se týče aut, v nichž se dá i spát, novozélandské půjčovny nabízejí všemožné typy. Můžete si půjčit například osobní vůz a k němu karavan, minivan, camper nebo jiné obytné vozy.

S nimi však nemůžete kempovat úplně všude. Můžete tak učinit na vyhrazených místech nebo v kempech, v takovém případě to ale nemusí být úplně nejlevnější záležitost, i když by se to tak mohlo zdát.

Při výběru vhodného auta také zohledněte jeho spotřebu. Ani pohonné hmoty totiž nejsou na NZ nejlevnější.

Každý, kdo se chystá na roadtrip po Novém Zélandu, si musí rozmyslet, jestli mu bude stačit osobní auto, zda za něj připojit karavan, nebo jestli si pronajmout camper případně minivan.

Campervan je jasnou volbou pro ty, kteří preferují kempování před hotely. Člověk je tak mnohem blíže přírodě. Obytné vozy ale nejsou tak komfortní, a ti, kdo nemají rádi spaní v autě a sami si nechtějí vařit, je asi nezvolí. Navíc nemusí jít nutně o levnější variantu. Některé kempy si účtují přenocování. Navíc utratíte mnohem více za palivo, které je na Novém Zélandu dost drahé. Spaním na divoko ale celkově ušetříte a náklady na Novém Zélandu stlačíte na minimum.

Zkušenosti

Podle zkušeností místních, je lepší si pronajmout auta japonských značek, které jsou na Novém Zélandu častější a servisy jsou na ně proto připraveny.

Někteří cestovatelé tvrdí, že se více vyplatí koupě auta než pronájem auta u autopůjčovny. Trochu zdlouhavý může být následný prodej auta po skončení cestování. Musíte zajet do města a alespoň týden si vyhradit na hledání zájemce o koupi.

Kolik stojí půjčení auta na Novém Zélandu?

Ceny aut se pohybují v závislosti na typu auta a na tom, zda si ho půjčujete v turistické sezóně nebo mimo ni.

Nabídka autopůjčoven je nepřeberná, protože o půjčení auta na Novém Zélandu je velký zájem. Proto berte uvedené ceny jen jako čistě orientační.

Auto si nejlevněji můžete půjčit za 10 NZD za den mimo sezónu. Půjde ale o starý typ auta a autopůjčovny si pravděpodobně budou účtovat nějaké skryté poplatky. V sezóně se ceny pohybují nad 50 NZD za den.

Minivany a campervany si lze nejlevněji pronajmout za 19 NZD. Ceny půjčení minivanu se standardně pohybují od 80 NZD za den a u campervanů kolem 150 NZD. RV karavan s plným vybavením v sezóně vás může ale přijít i na 350 NZD za den.

Ceny pronájmu se mohou lišit dle různých hledisek. Záleží na typu auta, na místě, kde si jej půjčujete i na tom, zda je zrovna sezóna nebo nikoliv. V sezóně se určitě vyplatí jet ve více lidech jedním vozem.

Podmínky pro půjčení auta na Novém Zélandu

Minimální věk pro pronájem auta je 18 let, některé autopůjčovny ale mohou mít vyšší limity, například 21 let.

Další podmínkou je mezinárodní řidičský průkaz, který je třeba vyřídit už před cestou. Za poplatek 50 Kč jej získáte na počkání na dopravním úřadě. I když je na Novém Zélandu většinou kontrolován jen běžný řidičský průkaz, bez toho mezinárodního raději nevyjíždějte.

Měli byste mít i dostatek financí na účtu, půjčovny po vás budou vyžadovat vratnou kauci kvůli pojištění spoluúčasti.

Jak na levný pronájem auta

Nejjednodušší by asi bylo poradit, abyste si auto na Zélandu půjčili mimo sezónu, tedy v zimě, ale to by asi nebyla příliš konstruktivní rada. Jak tedy na pronájmu ušetřit?

V první řadě si zkontrolujte všechny požadované poplatky a porovnávejte pouze ceny, kde jsou tyto poplatky zahrnuty.

Pokud to dané auto dovolí, cestujte ve více lidech, aby se pronájem rozdělil.

Velkou „vychytávkou“ je i to, když pojedete v opačném směru než ostatní. Lidé totiž většinou přiletí do Aucklandu, půjčí si auto a pak dojedou do Christchurche. Jenže vrácená auta se zde autopůjčovnám hromadí, a proto tyto půjčovny nabízejí levný pronájem lidem, kteří jim auta odvezou zpět do Aucklandu.

Půjčení auta na Novém Zélandu za lepší ceny je možné i díky co nejvčasnější rezervaci. Cestovatelé rovněž doporučují vzít si co nejvíce vlastního vybavení, jako GPS a podobně, abyste ušetřili i za tyto potřebné položky.

  • Auto si zarezervujte hodně dopředu. Zejména v sezóně od prosince do února ceny pronájmů rychle rostou.
  • Dobré je si přivést vybavení s sebou. Například pronájem GPS by se mohl výrazně prodražit. Nový Zéland je izolovaný a proto musí všechno dovážet. Ceny pak tomu odpovídají.
  • Zvažte, kde je pro vás půjčení auta na Novém Zélandu nejlepší. Pro většinu lidí je startovním místem Auckland a auto pak následně nechají v Christchurch. Některé autopůjčovny proto nabízejí levnější ceny, pokud byste jim přivezli auto zpět. Po cestě se ale nemůžete příliš zastavovat.
  • Často je výhodnější přímo pronájem na letišti. Ušetříte čas i peníze za cestu do centra města. Autopůjčovny působí u všech velkých letišť jako je Aucland, Christchurch, Wellington, Queensland či Nelson. Někdy může být i lepší mezi ostrovy přeletět a půjčit si další auto, než utrácet za poplatek za trajekt.
  • Před cestou si auto řádně prohlédněte a trvejte na písemném sepsání škod, které na autě objevíte. Trvejte i na potvrzení, že jste auto v pořádku vrátili.

Jak si vybrat autopůjčovnu?

Nejlevnější půjčovna aut nemusí být nutně ta nejlepší. Při půjčení auta na Novém Zélandu byste si měli kromě ceny zjistit i další informace:

  • Řídit můžete na Novém Zélandu od 18-ti let věku. Autopůjčovny se však mohou rozhodnout, že začínajícím řidičům auta nepůjčí a nastavit věkový limit výše.
  • Děti do sedmi let potřebují autosedačku. Zjistěte, zda ji autopůjčovna poskytuje. Shánět, kde se dá koupit na místě, může být složité a zbytečně se prodražit.
  • Přečtěte si na internetu recenze od ostatních zákazníků, zda byli s autopůjčovnou spokojeni.
  • Zjistěte, zda si autopůjčovna neúčtuje skryté poplatky. Může jít například o poplatek za druhého řidiče či poplatek za vyzvednutí na letišti.
  • Půjčovna může mít stanoven mílový limit, tedy jakou vzdálenost můžete celkově urazit.
  • Garantuje autopůjčovna asistenční služby na cestách?
  • Důležité jsou podmínky vrácení auta. Je zde penále za pozdní návrat? Je potřeba vrátit auto na stejné místo?

Postup při pronájmu auta

Způsobů, jak a kde lze auto půjčit, existuje hned několik. V první řadě ale platí, že je lepší auto zamluvit už před cestou, klidně týdny i měsíce dopředu. Obzvláště u obytných vozů včasnou rezervaci oceníte.

Protože je Nový Zéland u Čechů velice oblíbenou destinací, je možné zamluvit auto i přes české společnosti a vše vykomunikovat v češtině. Doporučuje se také komunikace přímo s konkrétní autopůjčovnou, protože srovnávací a rezervační internetové stránky někdy mohou ukazovat i auta, která už jsou dávno pronajatá.

Jak při půjčení auta postupovat?

Místo výpůjčky

Lidé si často pronajímají auta z půjčoven na letišti. Pronájem na letišti má výhodu v tom, že se nemusíte složitě dostávat až do města a půjčovnu hledat. Tyto letištní půjčovny najdete ve všech velkých městech jako je Auckland, Wellington, Queenstown, Christchurch či Nelson.

Obvyklé je také to, že cestovatelé přejíždějí z ostrova na druhý a už se nevracejí zpět. Dejte proto pozor na to, aby měla daná půjčovna pobočku i v místě, kde chcete auto vrátit.

To je praktické i vzhledem k úspoře peněz za trajekt mezi ostrovy. Ideální je auto vrátit ještě před přejezdem, jet trajektem bez auta a na druhém ostrově si půjčit jiné auto.

Pokud by vám nevyhovovaly půjčovny na letišti, můžete samozřejmě zvolit ty ve městech. Před volbou autopůjčovny si pročtěte recenze a zjistěte, jaké se zde platí poplatky.

Doba pronájmu

Doba pronájmu se obvykle pohybuje kolem tří až pěti týdnů, na delší časové období už se vyplatí vůz koupit. Samozřejmě zde ale není žádné omezení a vůz lze pronajmout i na delší dobu.

V tomhle případě je spíše důležité si vše načasovat, abyste zbytečně neplatili žádné peníze navíc. Některá půjčovna aut totiž započítává denní pronájem za každých započatých 24 hodin, takže i když auto vrátíte jen hodinu po posledním 24hodinovém cyklu, budete muset zaplatit celý další den.

Někdy zase platí, že se nájem počítá za každý nový den nehledě na čas, kdy jste vyjeli. Autopůjčovny mohou mít rovněž limit pro počet ujetých kilometrů na jednu zápůjčku.

Pojištění auta

Na Novém Zélandu není zavedeno povinné ručení. To ale znamená, že při nehodě ponesete škodu, i když jste třeba nehodu nezavinili. Je proto nanejvýš rozumné zajistit si alespoň nějaké pojištění auta.

Nejzákladnější varianta je „third party car insurance“. V případě, že způsobíte nehodu vy, musíte uhradit poškozenému pouze částku, na kterou máte sjednanou spoluúčast, zbytek mu doplatí pojišťovna.

Součástí každé výpůjčky je pojištění spoluúčasti. Některé půjčovny tuto cenu uvádějí rovnou v rámci ceny pronájmu, jiné ji uvádějí zvlášť. To je častý problém, protože se lidé nechají nalákat na zdánlivě výhodný pronájem, ale pak zjistí, že v něm nebyla cena za spoluúčast započtena.

Spoluúčast se obvykle pohybuje kolem 1500 NZD, přičemž je vám tato částka zablokována autopůjčovnou na účtu pro případ, že by došlo k pojistné události. Pozor, i když se stane nehoda, kterou nezpůsobíte vy, musíte škody z této částky zaplatit. Nikdy však nebudete platit více, než daných 1500 NZD (nebo jinou podobnou částku stanovenu půjčovnou).

Na co si dát pozor

Při rezervaci vozu se ujistěte, že bude v daném termínu opravdu dostupný. Jak už zde bylo řečeno, často se stává, že rezervační systém automaticky nekooperuje s půjčovnou a bývají zde vystavena i auta, která už k dispozici nejsou.

V takovém případě je praktické spolupracovat s českými firmami zprostředkovávajícími pronájem aut na NZ, které se za dostupnost aut zaručují.

Pozor také na již zmiňovanou spoluúčast, která nemusí být vždy započtena v základu a na další skryté poplatky. Zdánlivě nejlevnější nabídky nebo až podezřele levné nabídky totiž obvykle nějaké skryté příplatky obsahují.

Co za skryté problémy vás může potkat?

  • Pojištění kol a skel může být započítáno zvlášť
  • Některá auta se nesmí převážet mezi ostrovy
  • Poplatek za vrácení auta v jiném městě
  • Poplatek za vyzvednutí nebo vrácení auta mimo standartní otevírací dobu
  • Příplatek za mladého řidiče (např. do 25 let)
  • Příplatky za vybavení vozu

Ze zkušeností cestovatelů, kteří už pronájem auta na Novém Zélandu absolvovali, vyplývá, že je důležité si auto pořádně prohlédnout a nechat si sepsat závady a škody zjištěné před cestou. Podobně i po vrácení auta si nechte potvrdit, že jste jej vrátili v pořádku.

Tipy na řízení po Novém Zélandu

Řidičský průkaz

Pro řízení musíte mít řidičský průkaz přeložený do angličtiny. Pokud se chystáte jen na turistický pobyt, můžete si v České republice zařídit mezinárodní řidičský průkaz, který má platnost jednoho roku. Alternativa je nechat si přeložit řidičský průkaz až na Novém Zélandu, ale je to dražší.

Pokud se chystáte na Nový Zéland přestěhovat a bydlet, musíte si po roce pořídit novozélandský řidičský průkaz.

Silniční pravidla

Nejprve je třeba si říci, co vás na novozélandských silnicích vůbec čeká a jak moc se zdejší dopravní předpisy liší od těch našich. Pokud rádi řídíte a nebaví vás dlouhé rovné dálnice, na Zélandu si rozhodně řízení užijete. Dálnic tu moc není, typické jsou spíše užší a klikaté silnice. Doprava na Novém Zélandu je trochu specifická.

Na Novém Zélandu se jezdí vlevo. Pokud na to nejste zvyklí, nemusíte se bát. Rychle se do toho dostanete. Jen doporučujeme, abyste při první jízdě byli dostatečně odpočatí. Trochu zmatek vám mohou způsobit zejména kruhové objezdy. Při vjezdu na ně ukazujete, jakým výjezdem budete vyjíždět.

Na rozdíl od jiných zemí Commonwealthu jsou zde uváděny vzdálenosti v kilometrech a rychlosti v km/h, takže se není třeba obávat složitých přepočtů.

Kvalita silnic je většinou dobrá. Pokud byste měli jezdit po štěrkových cestách, je vhodné si auto připojistit proti rozbití čelního skla.

Rychlostní limity jsou podobné jako u nás. Ve městech a obcích se jedná o maximální povolenou rychlost 50 km/h, mimo obce je to 100 km/h. Rozhodně je doporučováno tyto limity dodržovat, silnice jsou zde hodně hlídané a pokuty opravdu vysoké, a to i za mírné překročení.

Lidi mladší 20 let nesmí vůbec před řízením pít alkohol. Jinak je zde limit 250 mikrogramů na litr dechu, což odpovídá asi 0,25 promile.

Značky odpovídají mezinárodnímu standardu. Mohou se však vyskytnout některá místní značení, upozorňující například na divokou zvěř. Pro účely předjíždění jsou na silnicích vytvořeny speciální pruhy, jinde předjíždět nelze. Na zdejších klopených a klikatých silnicích by to stejně ani nikoho nejspíš nenapadlo.

Při jízdě musíte být připoutaní a stejně jako u nás.