Working holiday víza na Nový Zéland umožňují mladým lidem vyrazit přes oceán a pracovat jeden rok na Zélandu s možností cestovat. Je to jedinečná příležitost ke získání pracovních zkušeností a cestovatelských zážitků. Jak o WH víza na Zéland žádat, jaké požadavky musíte splnit a jak vyplnit žádost online?
Co jsou Working Holiday víza
Working Holiday čili pracovní prázdniny představují způsob, jak mohou mladí lidé sbírat zkušenosti, cestovat a pracovat v cizí zemi.
Working Holiday vízum kombinuje turistické vízum s pracovním či studijním vízem. S WH vízem můžete na Novém Zélandu buď až 12 měsíců pracovat nebo půl roku studovat.
Kromě Nového Zélandu mohou Češi vyjíždět i do Austrálie a Kanady, a v omezené míře do Chile, Izraele, Japonska, Jižní Koreje a na Tchaj-wan.
Co je zkratka WHS
Na Novém Zélandu se více používá zkratka WHS (Working Holiday Scheme), což je oficiální označení programu.
Zkratka WHS skutečně označuje Working Holiday Scheme, což není konkrétní vízum, ale spíše program umožňující mladým lidem legálně pracovat a cestovat. Na Novém Zélandu, stejně jako v některých dalších zemích, se pro účely tohoto programu vydává speciální pracovní povolení či pracovní vízum, ale samotný název WHS se vztahuje na rámec celého programu, nikoli na konkrétní typ víza.
Takže zatímco účastníci WHS potřebují získat příslušné vízum pro vstup a práci, samotný program je primárně označen jako Working Holiday Scheme (WHS), a proto se zkratka WHS stala rozšířenou v kontextu Nového Zélandu.
Proč jet na Nový Zéland
Nový Zéland leží na jihozápadě Tichého oceánu. Jen málo míst je od České republiky více vzdáleno. Přesto se jedná o oblíbenou destinaci, která každý rok láká stovky Čechů na pracovní pobyt, studium angličtiny a nádhernou krajinu. Dostupným jej činí především mezinárodní smlouva, kterou má Česká republika s Novým Zélandem o programu Working Holiday, tzv. pracovních prázdnin s možností legálního zaměstnání.
Jak získat Working Holiday vízum na Nový Zéland
Předpokladem získání WH víza je, že splníte všechny podmínky pro žádost, která se podává online. Najdete ji na stránkách New Zealand Immigration. Celý proces a všechny instrukce jsou samozřejmě v angličtině.
Kvóta Working Holiday 2025
Kvóta pro Českou republiku je aktuálně otevřená. Do programu Working Holiday na Nový Zéland se můžete registrovat.
V sezóně 2025 je počet míst pro Českou republiku 2400.
Při podání žádosti mějte nachystané všechny dokumenty oskenované ve formátu pdf. Pokud vám něco bude chybět, zašle vám imigrační úřad e-mail, ve kterém vás požádá o dodání dalších podkladů. Raději si tedy v e-mailové schránce pravidelně kontrolujte i složku s nevyžádanou poštou.
Poplatek za podání žádosti činí 670 NZD. Musíte ho uhradit platební kartou Visa nebo MasterCard. Poplatek byl od 1. října 2024 zvýšen z původních 455 NZD na 670 NZD.
Imigrační úřad většinou o žádosti rozhoduje do šestnácti dnů od jejího podání.
Poté, co imigrační úřad o vaší žádosti rozhodne, dostanete od něj e-mail. V systému si pak můžete zkontrolovat stav své žádosti. V případě, že je WH vízum uděleno, bude vám vystaveno tzv. eVisa. Nedostanete tedy štítek do pasu, ale novozélandské úřady budou moci při příletu elektronicky zkontrolovat, že jste WH vízum obdrželi.
Návod na Working Holiday Nový Zéland 2025
Podívejte se na video návod od Mishka Travels. Vše co byste měli vědět předtím, než začnete vyplňovat žádost o WH na Zéland.
Žádost o Working Holiday víza na Nový Zéland ze zahraničí
Jak již bylo uvedeno výše, žádost o Working Holiday víza se podává online. Nemusíte tedy být v České republice, když ji podáváte.
Žádejte pouze přes oficiální webové stránky.
https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/visas/visa/czech-working-holiday-visa
Nový Zéland ani nepožaduje, abyste při podání žádosti měli v České republice trvalý pobyt. Hlavní je, že jste držiteli českého cestovního pasu. Z České republiky ale musíte doložit výpis z rejstříku trestů. I když ten si můžete vyřídit na zastupitelských úřadech České republiky v zahraničí, počítejte s tím, že jeho vyřízení může trvat několik týdnů.
Požadavky na získání working holiday víza na Nový Zéland
Jaké jsou požadavky pro WH víza na Zéland a co všechno si musíte připravit předem? Jaké dokumenty potřebujete k žádosti a jaké všechny formuláře musíte vyplnit?
Prokázání totožnosti
Když podáte žádost o vízum, musíte doložit svou identitu. To znamená, že musíte online uvést informace uvedené v pasu. Dejte pozor, abyste vyplnili všechny údaje správně. Nový Zéland dále požaduje, aby byl při vstupu do země váš pas platný ještě 15 měsíců.
Věk
Working Holiday víza na Nový Zéland jsou určena pro mladé lidi, kteří ještě nemají své rodiny. Proto je omezen věk žadatelů o WH víza. Musíte mít mezi 18 a 35 lety. Věk bude imigrační úřad ověřovat podle pasu.
Státní občanství
Musíte být státním občanem České republiky. I když máte v České republice trvalý pobyt a žijete zde celý život, ale jste například státní občan Vietnamu, nemůžete o Czech Working Holiday žádat.
Trestní bezúhonnost
Nový Zéland na svém území nechce lidi, kteří nemají „dobrý charakter“. K podání žádosti se proto musí dodat výpis z evidence rejstříku trestů. Ten si vyřídíte přes CzechPoint na poště. Dejte si však pozor. V okamžiku, kdy jej budete dokládat k žádosti o WH vízum, nesmí být starší 6 měsíců. Navíc musí být úředně přeložen do angličtiny.
Dobrá víra
Do žádosti o vízum a do příletové karty nesmíte uvádět nepravdivé údaje, musíte tedy tzv. být v dobré víře. Imigrační úředníci zjišťují, jestli jste při podání žádosti nelhali a jestli opravdu hodláte opustit Nový Zéland a nechcete zůstat v zemi nelegálně po vypršení platnost víza. Pokud žádáte o working holiday víza, měli byste je použít k účelu, pro který jsou určené. Tedy například neuzavírat dohodu o práci na dobu neurčitou apod.
Úmysl opustit Nový Zéland
Musíte mít zpáteční letenku nebo dostatek peněz, abyste si ji koupili. Zpáteční letenku nebo doklad o vaší finanční situaci budou imigrační úředníci chtít vidět při vašem příletu do země.
Finanční zabezpečení
Nový Zéland se chce vyhnout tomu, aby držitelé víz žádali o sociální dávky. Požaduje proto, aby žadatelé o vízum měli dostatek prostředků, ze kterých mohou svůj pobyt na Novém Zélandu financovat. Minimální částka je 4 200 NZD. Že tímto obnosem disponujete, budete muset prokázat například výpisy z účtu, cestovními šeky apod.
Zdravotní stav
Předpokladem pro vydání WH víza je dobrý zdravotní stav. Pokud jste byli v posledních pěti letech vice než tři měsíce v zemi, kde se ve zvýšené míře vyskytuje tuberkulóza, musíte dodat lékařské vyšetření, případně rentgen plic.
Jinak nic k žádosti dokládat nemusíte, ale imigrační úřad vám může zaslat e-mail, ve kterém bude lékařské vyšetření z nějakého důvodu vyžadovat.
O WH vízum lze žádat pouze jednou
Nesměli jste mít Working Holiday víza na Nový Zéland někdy v minulosti. To platí, i když jste tenkrát na Nový Zéland nakonec nejeli. Pokud jste byli na WH jinde (např. v Kanadě) tak to nevadí.
Postup po udělení Working Holiday víza na Nový Zéland
Co probíhá, když vám budou WH udělena?
Platnost víz
Poté, co vám bude vízum uděleno, musíte na Nový Zéland odcestovat do dvanácti měsíců, jinak již vízum nemůžete použít.
Lhůta, po kterou vízum platí, začíná běžet od okamžiku, kdy přijedete na Nový Zéland. Nemusíte na něm zůstávat po celou dobu. Víza vám po dobu své platnosti umožňují vycestovat a vrátit se do země, jakkoliv budete chtít.
Povolení ke vstupu do země
Povolení ke vstupu do země bude uděleno poté, co vyplníte příletovou kartu a projdete imigrační kontrolou. Vstup vám může být odepřen, pokud imigrační úředníci usoudí, že jste přestali splňovat podmínky udělení víza či nejste schopni prokázat, že máte dostatečné prostředky pro život na Novém Zélandu.
Za dostatečné prostředky se považuje 4 200 NZD. Budete muset předložit doklady, které vaše prostředky prokazují, jako je třeba výpis z účtu. Úředníci budou také chtít vidět, jestli máte zajištěnu zpáteční letenku nebo peníze, za které lze koupit.
Cestovní pojištění
Pro pobyt na Novém Zélandu musíte mít cestovní pojištění, které pokrývá i hospitalizaci v nemocnici. Při vstupu do země budete předkládat doklad, že pojištění máte zařízeno.
Podmínky práce na Novém Zélandu
Working Holiday jsou myšleny jako pracovní pobyt. Legálně pracovat můžete celých 12 měsíců. Při příjezdu do země ale nemusíte mít ještě uzavřenou pracovní smlouvu, dokonce ani žádnou nabídku práce.
Pracovat na Novém Zélandu můžete v jakémkoliv odvětví, ale nesmíte uzavřít smlouvu na dobu neurčitou. Vaše práce musí samozřejmě být legální, proto doporučujeme uzavřít se zaměstnavatelem písemnou pracovní smlouvu. Mimochodem, práce se nesmí týkat poskytování sexuálních služeb, ačkoliv je prostituce na Novém Zélandu legální.
Pro práci na Novém Zélandu si budete potřebovat zařídit bankovní účet a IRD daňové číslo.
Podmínky studia
Studovat na Novém Zélandu s WH vízem můžete maximálně šest měsíců pobytu.
Co když WH vízum vyprší?
Po vypršení víza musíte opustit zemi, jinak v ní pobýváte nelegálně a hrozí vám deportace. WH vízum lze prodloužit o tři měsíce, pokud jste pracovali na vinici nebo v ovocných sadech.