Pracovní a cestovní pojištění na Nový Zéland

Nikdy nevíte, jaké nepříjemnosti vás mohou daleko od domova potkat, zvlášť když se chystáte až na Nový Zéland. Před cestou je potřeba si nastudovat, jaké pracovní a cestovní pojištění na Nový Zéland byste si měli zařídit. V tomto článku naleznete na co si dát při sjednání pojištění pozor a srovnání, jaké pracovní a cestovní pojištění na Nový Zéland pojišťovny nabízí.

Jak funguje zdravotní pojištění na Novém Zélandu?

Systém zdravotního pojištění je na Novém Zélandu trochu jiný než v ČR. Pojďme si představit základní podmínky, abyste při své cestě zvolili to, co budete potřebovat.

Úhrada léčebných výloh

Zdravotní péče je na Novém Zélandu hrazená státem pro novozélandské občany, cizince s trvalým pobytem a držitele víz, kteří mají povoleno na Novém Zélandu pracovat alespoň dva roky. Státní zdravotnická zařízení však nejsou dokonalá, proto si mnoho obyvatel zařizuje ještě soukromé zdravotní pojištění, díky kterému se snadněji dostanou ke kvalitní léčbě.

Většina Čechů, která jede na Nový Zéland na dovolenou nebo na working holiday, nebude splňovat podmínky pro státní zdravotní péči. Je proto dobré zajistit si před cestou pracovní a cestovní pojištění na Nový Zéland.

Úrazové pojištění – Accident Compensation Corporation (ACC)

Všichni, kdo se nachází na Novém Zélandu, mají automaticky úrazové pojištění. Pokrývá i pracovní úrazy, úrazy při sportu či úrazy při autonehodách. Nezáleží přitom, zda jste nehodu zavinili.

ACC bude hradit většinu výloh spojených s poúrazovou léčbou. Částečně hradí i rehabilitace a fyzioterapii. Nepokrývá však repatriaci zpět do vlasti.

Rozpočet ACC je tvořen například z poplatků za registraci aut, z daní za benzín a z daní z příjmu.

Zubní pojištění

Pro dospělé neexistuje žádný systém státního zdravotního pojištění týkajícího zubní péče. Musíte si zařídit soukromé dentální pojištění nebo mít stomatologickou péči zahrnutou do vašeho cestovního pojištění z domova. Pokud je ale zubní péče potřebná v souvislosti s úrazem, pokrývá ji ACC.

Co s českým zdravotním pojištěním?

Pokud budete na Novém Zélandu pobývat dlouhodobě, nezapomeňte na odhlášení od zdravotní pojišťovny v ČR.

K čemu slouží pracovní a cestovní pojištění na Nový Zéland?

Pracovní a cestovní pojištění na Nový Zéland je při vstupu do země v rámci Working Holiday víza nezbytností. Krom toho, že po vás bude vyžadováno, jej rozhodně oceníte v případě, kdy se něco stane. Základem dobrého pojištění by mělo být úrazové pojištění a dostatečné krytí léčebných výloh, ideální je také pojištění rizikových sportů, pojištění odpovědnosti či připojištění zavazadel. Které pojištění vybrat a jak nastavit limity?

Cestovní pojištění

Cestovní pojištění se uzavírá s pojišťovnou před odjezdem do zahraničí. Má nahradit zdravotní pojištění v dané zemi a pokrývá také úrazové pojištění. Pojišťovna se zavazuje v případě náhlé nemoci či úrazu uhradit v zahraničí léčebné výlohy.

K tomu může pojišťovna hradit ještě další výlohy, které může mít pojištěnec v souvislosti s cestováním, jako je ztráta zavazadel, zpoždění či zrušení letu, trvalé následky úrazů, repatriaci, pojištění odpovědnosti za škodu apod.

Většinou nepokrývá úhradu za stav, který existoval již před cestou do zahraničí.

Pracovní pojištění

Pracovní pojištění do zahraničí je podobné jako cestovní pojištění. Pokud si ale zařídíte jen pojištění určené pro turisty, může se vám stát, že pojišťovna odmítne proplatit vaši léčbu s odůvodněním, že pojištění se nevztahovalo na situace, kdy v zahraničí pracujete.

ACC na Novém Zélandu sice pokrývá pracovní úrazy, ale často je nutná spoluúčast. Netýká se navíc trvalých následků, repatriace ani úhrad za léky.

Proč se pojistit

Jak už bylo zmíněno, kvalitní cestovní pojistka obsahující zdravotní pojištění je nezbytností k tomu, abyste mohli vůbec vstoupit do země a zažádat o práci. Pojištění musí být platné po celou dobu pobytu, v případě Working Holiday víz 12 měsíců.

Jakmile vstoupíte na území Nového Zélandu, automaticky se na vás bude vztahovat místní systém úrazového pojištění typu ACC. Toto pojištění však automaticky kryje pouze úrazy, respektive jejich nejnutnější ošetření, nemoci už ale nekryje. Výhodou je obsažené pracovní pojištění. Při úrazu způsobeném při práci můžete mít nárok na vyplácení nemocenské. ACC vám ale nezajistí případný návrat do ČR nebo úhradu léčby spojené s onemocněním kvůli vykonávané činnosti.

Další výhodou sjednaného pojištění je to, že na jeho základě se můžete odhlásit z platby pojistného v České republice. Odhlášení od zdravotní pojišťovny v ČR může proběhnout tehdy, pokud budete v zahraničí na dobu delší než 6 měsíců.

Je pracovní a cestovní pojištění na Nový Zéland vůbec potřeba?

Zkušenosti cestovatelů říkají, že odjet do zahraničí bez pojištění je obrovský risk. Například zánět slepého střeva vás může postihnout kdykoliv. Náklady na operaci v zahraničí šplhají do astronomických výšin. S cestovním pojištěním máte záruku, že se na celý život nezadlužíte.

Pokud odjíždíte na Nový Zéland na working holiday, máte jako držitel wh víza povinnost cestovní pojištění uzavřít.

Na co si dát pozor při výběru cestovního pojištění

Před uzavřením pojistné smlouvy si řádně prostudujte všechny podmínky pojištění, abyste následně nebyli nepříjemně překvapení.

Spoluúčast

Při sjednání jakéhokoliv pojištění si zjistěte, jaká je výše vaší spoluúčasti. Jde o částku, kterou budete při pojistné události, jako je třeba ošetření u lékaře, platit vy. Může být vyjádřena fixní částkou nebo v procentech.

Často je to tak, že na první pohled levné pojištění počítá s vysokou mírou spoluúčasti.

Rizikové aktivity

Nový Zéland přímo vybízí, abyste si vyzkoušeli nejrůznější outdoorové sporty s příchutí rizika. Pamatujte, že ACC nepokrývá náklady na návrat do České republiky ani náklady, které vznikají z trvalých následků. Jestliže počítáte s tím, že se budete věnovat adrenalinovým sportům, sjednejte si připojištění, které pokrývá sportovní úrazy.

Časové omezení pojištění

Některé pojišťovny sjednávají cestovní pojištění pouze na kratší dobu. Ujistěte se, že budete pojištěni po celý váš pobyt.

Obtíže vzniklé před cestou

Většina cestovních pojištění nekryje léčbu zdravotních obtíží, které se projevily již v minulosti. Pokud trpíte nějakými nemocemi dlouhodobě, budete si muset zařídit speciální připojištění chronických onemocnění.

Co by mělo pojištění obsahovat

I když budete mít automaticky kryté základní ošetření při úrazech, ostatní zdravotní péče na Novém Zélandu by se vám bez pojistky značně prodražila. Investice do kvalitního cestovního pojištění není tak vysoká a ideální volbou je zvolit i praktická připojištění. Co by tedy v pojistce rozhodně nemělo chybět a co je doporučováno připojistit?

Krytí léčebných výloh

Nový Zéland patří vedle USA a Kanady mezi nejdražší destinace, co se týče krytí léčebných výloh. Proto se doporučuje vybírat takové pojištění, které má co nejvyšší limity, případně je bez limitu. Doporučená výše je 5 000 000 Kč a výš, minimální pak alespoň 3 000 000 miliony Kč. Volba vyšších limitů pak platí i pro níže jmenované součásti pojištění.

Úrazové pojištění

O úrazovém pojištění už jsme se zde zmínili, a i když mohou být úrazy hrazeny v rámci schématu ACC, vždy je lepší mít toto pojištění obsažené i ve vlastní pojistce.

Pracovní pojištění

Některé pojišťovny nabízí pracovní pojistku už v základu, u jiných je třeba si jej připojistit.

Rizikové aktivity

Pokud vyrážíte na Nový Zéland, je velice pravděpodobné, že se budete účastnit i některých sportovních aktivit, například surfování. Tento typ připojištění by proto rovněž neměl chybět.

Pojištění odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti vás může ochránit v případě, že způsobíte nějakou škodu, a to jak na majetku, tak na zdraví. Opět se jedná o záležitost, kterou je ve většině případů třeba nechat připojistit.

Jaké připojištění lze ještě doporučit? Určitě se hodí pojištění zavazadel, pojištění storna letenky nebo pojištění asistenčních služeb. Můžete si také nechat pojistit spoluúčast, která se hodí například pro škody způsobené na zapůjčeném vozidle.

Jak si vybrat roční pracovní a cestovní pojištění na Nový Zéland

Cestovní pojištění patří do klasické nabídky jednotlivých pojišťovacích společností s tím, že některé z nich speciálně nabízejí i roční cestovní pojištění a dlouhodobé cestovní pojištění právě pro podobné účely, jakým je WH vízum. Níže si představíme nejvyužívanější pojišťovny, které dlouhodobé cestovní pojištění nabízejí. Jaké jsou jejich podmínky, limity a za kolik lze roční pojistku pořídit?

Podívejme se na přibližné srovnání nabídek jednotlivých pojišťoven na roční cestovní pojištění.

AXA pojištění

Pojišťovna AXA nabízí cestovní pojištění až na 366 dní vkuse s tím, že má navíc specifické připojištění v podobě manuálních prací, což se může při Working Holiday hodit. Automaticky kryje pojištění v rámci 90 sportů, další rizikové sporty lze připojistit.

Připojistit lze také storno cesty nebo chronická onemocnění, při online sjednání můžete získat 50% slevu.

Základní pojištění automaticky zahrnuje:

  • Pojištění léčebných výloh
  • Úrazové pojištění
  • Pojištění odpovědnosti za škodu
  • Pojištění zavazadel
  • Pojištění cestování letadlem
  • Pojištění asistenčních služeb
  • Pojištění právní asistence

Léčebné výlohy se hradí do 5 000 000 Kč, trvalé následky úrazu do 500 000 Kč, odpovědnost za škodu do 1 000 000 Kč.

Slevu ve výši 50% získáte zde.

Allianz

Až na základní balíček nabízí Allianz pojišťovna neomezené limity plnění, pojištění zavazadel, úrazu i odpovědnosti. Připojistit lze rizikové sporty nebo stornovací poplatky.

Allianz podobně jako Česká pojišťovna automaticky pokrývá jak turistické, tak pracovní cesty. Pokud z nějakých důvodů budete muset v zemi zůstat déle, za určitých okolností vám bude pojistné nadále platit zdarma, jinak si jej budete moci prodloužit.

Generali Česká pojišťovna

Nabízí cestovní pojištění Standard na rok s opakovanými výjezdy za zhruba 4 743 Kč. Jedna cesta do zahraničí může trvat maximálně 90 dní, pak je třeba se vrátit do České republiky.

Jsou v něm zahrnuty léčebné výlohy do 25 000 000 Kč, akutní zubní ošetření do 20 000 Kč, trvalé následky úrazu do 200 000 Kč a odpovědnost za škodu do 10 000 000 Kč.

Pojištění nezahrnuje například náklady za pobyt v nemocnici ani pracovní připojištění.

Připojistit také lze:

  • Odpovědnost
  • Zavazadla
  • Úrazové pojištění
  • Nadstandartní právní asistenční služby
  • Storno cesty
  • Veterinární léčba

Dlouhodobé cestovní pojištění lze sjednat online s tím, že v takovém případě nabízí pojišťovna slevu až 20 %.

True Traveller

Nemusíte se omezovat pouze na české pojišťovny, abyste mohli získat kvalitní pojištění pro dlouhodobější cestu na Nový Zéland. Velice oblíbenou možností účastníků Working Holiday je pojištění od britské společnosti True Traveller.

True Traveller nabízí velice vysoké krytí léčebných výloh společně s cenami, za jaké v Čechách pojištění pravděpodobně neseženete. Další výhodou je, že pokud víte, že budete cestovat více než rok, můžete si naráz sjednat pojištění až na 18 měsíců, případně jej prodloužit. Pojištění lze sjednat ze zahraničí.

V základu je pokryto až 90 druhů sportů (včetně surfingu) plus pojištění storna cesty. Připojistit lze zavazadla, elektroniku nebo přerušení cesty (např. kvůli výbuchu sopky atd.). Nevýhodou pojištění může být veškerá komunikace v angličtině, ale pokud se chystáte na Nový Zéland, pravděpodobně to pro vás nebude žádný problém.

Níže se podívejte na ceny jednotlivých balíčků  – True Value, Traveller a Traveller Plus. V přepočtu tak s momentálním kurzem můžete získat celoroční pojištění s opravdu vysokým krytím.

Britská pojišťovna True Traveller nabízí celoroční pojištění, které platí po celém světě mimo USA a Kanadu. Jde o velmi oblíbené pojištění, nevýhodou je komunikace s asistenční službou v angličtině a v některých případech vysoká spoluúčast.

Hradí léčebné výlohy do 2 500 000 liber, trvalé následky do 10 000 liber či repatriaci do 2 500 000 liber.

Porovnejte nabídku True Traveller online.

Které pojištění zvolit?

Obvykle není nejlepší vybírat levné pojištění, ale v tomto případě to neplatí. Pojištění od True Traveller nabízí opravdu dobré podmínky, nadstandartní výši krytí léčebných výloh i levnou možnost připojištění za bezkonkurenční ceny.

Pokud pro vás není problém sjednat pracovní a cestovní pojištění na Nový Zéland u zahraniční pojišťovny, pak byste s True Traveller neměli nic zkazit. Sjednání probíhá online a pokud byste si přeci jen nebyli jisti, co a jak, můžete si nechat pojištění sjednat zprostředkovaně některou z českých společností, které se tím zabývají.

K True Traveller je doporučeno i připojištění nulové spoluúčasti a rozsah pojištění nejen na Austrálii a Nový Zéland, ale na svět mimo USA a Kanadu pro případ, že cestování po Zélandu spojíte i s dalšími zeměmi. Rozdíly v ceně jsou minimální.

Zkušenosti českých cestovatelů s tímto pojištěním jsou pozitivní a pro Working Holiday na Zélandu se jedná o jednu z nejdoporučovanějších variant v cestovatelských diskuzích.